Grasz na instrumencie? Twój mózg pracuje lepiej

Aleksandra Supryn
13.10.2015 10:12
Grasz na instrumencie? Twój mózg pracuje lepiej
fot. Mózg a muzyka. Jak granie na instrumentach wpływa na działanie mózgu?

Kolejni naukowcy postanowili sprawdzić wpływ muzyki na organizm człowieka. Okazało się, że osoby, które grają na instrumentach mają inaczej zbudowany mózg niż ludzie niemuzykalni. 

Specjaliści z Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii zauważyli, że mózgi pianistów czy wiolonczelistów są zbudowane nieco inaczej niż u osób, które nigdy profesjonalnie nie grały na żadnym instrumencie. Część, która łączy prawą i lewą półkulę jest u nich znacznie bardziej rozbudowana.

Czy mózgi muzyków są lepsze?

Finlandczycy zauważyli, że mózgi osób muzykalnych lepiej ze sobą współpracują ‒ połączenie między prawą a lewą półkulą jest lepsze. Postanowili sprawdzić czy muzyka ma na to wpływ. Zbadali dwie grupy osób ‒ profesjonalnych muzyków oraz osób, które nie grają na żadnym instrumencie.

Podczas rezonansu magnetycznego puścili badanym trzy rodzaje muzyki: klasyczną kompozycję Stravinskyego, argentyńskie tango oraz progresywnego rocka. Okazało się, że aktywność mózgów muzyków była znacznie bardziej symetryczna. W badaniu najlepiej wypadli pianiści. Naukowcy łączą to z tym, że pianino to instrument, który wymaga dużej koordynacji ruchowej, która odzwierciedla się w symetrii neurologicznej. Podczas gry angażuje się obie ręce, wszystkie palce u rąk oraz stopy.

Naukowcy z Finlandii uważają, że wszystkie osoby, które profesjonalnie zajmują się grą na instrumentach mają lepsze połączenie między półkulami, dzięki czemu lepiej współpracują one lepiej, a sam mózg pracuje efektywniej. Można więc zakładać, że budowa tego organu ściśle wiąże się z predyspozycjami muzycznymi ludzi.

Jak muzyka wpływa na mózg?

Badania z Uniwersytetu w Jyväskylä to oczywiście nie pierwszy eksperyment badający mózgi muzyków. Sześć lat wcześniej, w 2009 roku, ogłoszono wyniki badań, które również pokazywały jak muzyka wpływa na muzyki profesjonalistów. Okazało się, że długotrwałe granie na jakimś instrumencie może powiększyć część mózgu odpowiedzialną za słuch oraz zręczność. Muzycy znacznie lepiej rozróżniają też częstotliwości tonów muzycznych oraz potrafią wyłapać i odseparować konkretne odgłosy w głośnym, wielodźwiękowym otoczeniu.

Źródło: IFLScience

___

ZdrowoBardzo / AS