Zamknij

Dlaczego mężczyźni wolą blondynki? Znamy nowe wyjaśnienie

Monika Piorun
17.04.2018 16:29
Blond, blondynka, jasne włosy, dlaczego mężczyźni wolą blondynki?
fot. Shutterstock

Jasnowłosych kobiet jest aż dwa razy więcej niż mężczyzn o tym samym kolorze włosów. Panowie mają natomiast aż trzy razy większe szanse na ciemne czupryny — wynika z największego w historii badania genetycznego, w którym wzięło udział ponad 300 tys. osób pochodzenia europejskiego. Czy to dlatego blond piękności są postrzegane za tak atrakcyjne dla płci przeciwnej?

Choć większość słynnych blondynek, na czele z kultową Marylin Monroe, jasny kolor włosów zawdzięcza... rozjaśnianiu, to i tak budzą powszechne pożądanie w męskich oczach. Co sprawia, że jasny kolor włosów wydaje się wabikiem zapewniającym kobietom adoratorów?

Naukowcy potwierdzili, że naturalnie jasnowłosych Europejek jest dwukrotnie więcej niż blondynów. Mężczyźni mają zaś trzykrotnie większe szanse na ciemne włosy. Na dodatek badaczom udało się zidentyfikować 124 nowe geny, które odgrywają dominującą rolę w tym, jaki kolor będą miały nasze włosy.

Umożliwiły to największe przeprowadzone do tej pory badania w tym zakresie, które zostały wykonane przez brytyjski Biobank, amerykańską firmę 23andMe zajmującą się testowaniem DNA, konsorcjum International Visible Trait Genetics oraz ich partnerów badawczych z Holandii, Australii i Włoszech. Wzięło w nich udział ponad 300 tys. ludzi pochodzenia europejskiego, których wybrano głównie ze względu na obserwowaną wśród tej grupy różnorodność w kolorze włosów.

Wyniki badań opublikowano na łamach prestiżowego „ Nature Genetics”. Kierujący zespołem badawczym prof. Tim Spector z londyńskiego Kings College przekonuje, że to, co udało się im odkryć, było dla nich samych wielkim zaskoczeniem. Okazało się, że we wszystkich badanych grupach naturalne blondynki zdarzały się zdecydowanie częściej niż mężczyźni o tym samym kolorze włosów. 

Blondynek jest dwukrotnie więcej niż... blondynów! Dlatego są tak atrakcyjne?

— Początkowo myśleliśmy, że to odchylenie, ale zdarzało się ono w każdej podgrupie w każdej badanej przez nas populacji — wyjaśnia prof. Spector.

Najpierw uważaliśmy, że może to mieć coś wspólnego z atrakcyjnością jasnowłosych kobiet dla ciemnoskórych mężczyzn i na odwrót. Potem doszliśmy jednak do wniosku, że ich geny się nie różnią, ale są inaczej wyrażane. Z jakiegoś powodu geny odpowiadające za jasny kolor włosów utrzymują się u kobiet od urodzenia, natomiast u mężczyzn zanikają. Co to oznacza?

Blondynki mogą np. rodzić potomstwo o jasnym kolorze włosów, ale w przypadku synów odcień ten najprawdopodobniej ulegnie znacznemu przyciemnieniu w przyszłości. Można to tłumaczyć epigenetyką odpowiadającą za zmiany ekspresji genów pod wpływem czynników zewnętrznych itp.

Zobacz, skąd pochodzi najwięcej naturalnie jasnowłosych piękności na świecie? Polska jest w ścisłej czołówce!

Z kolei badania na myszach potwierdzają, że na niektóre geny odpowiadające za kolor włosów może wpływać np. stres, hormony czy substancje chemiczne. Nie można też pominąć w tym przypadku ewolucji, którą można z kolei obwiniać za to, że blondynki mają większe powodzenie wśród brunetów, z kolei kobietom bardziej podobają się bruneci niż blondyni. Dlaczego?

Czy wpływ na to zjawisko ma to, że jasny kolor włosów aż dwa razy częściej zdarza się wśród pań niż wśród panów? To, czego nam brakuje, zwykle wydaje się bardziej atrakcyjne. Skoro panowie mają aż trzy razy większe szanse na ciemny kolor włosów, złocisty blond może wzbudzać w nich pożądanie, ponieważ jest dla nich wyjątkowy, a nawet nieco egzotyczny.

Naukowcy podkreślają, że wyjaśnień na temat tego, dlaczego mężczyźni wolą blondynki, może być sporo, a wiele z nich ma podłoże kulturowe. Odkrycie 124 genów odpowiadających za kolor włosów może jednak pozwolić znaleźć więcej odpowiedzi nie tylko na temat, ale także ustalić więcej przyczyn niektórych nowotworów (m.in.  czerniakaraka jąderprostaty czy  jajnika).

Badacze uważają, że nowa wiedza pozwoli także skuteczniej oceniać szanse wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wielu chorób jelit. Eksperci sądzą także, że wyniki ich badań zostaną również wykorzystane w kryminalistyce, np. do przewidywania koloru włosów na podstawie materiału genetycznego zebranego na miejscu przestępstwa.

Zagłosuj

Brutnetki, blondynki a może... rude? Który naturalny kolor włosów uważasz za najbardziej atrakcyjny?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Nature Genetics/ BBC/ The Guardian

___

zdrowie.radiozet.pl/π