Zamknij

Mężczyźni kłamią lepiej. Jak sobie poradzić z oszustwem w związku?

18.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 05:09

W relacji najważniejsza jest szczerość i zaufanie. Na początku wydaje się to oczywiste, ale z biegiem lat coraz trudniej utrzymać w związku zaufanie. Kłamstwo to psychiczna przemoc, wiąże się z manipulacją, odebraniem poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości. Poza tym kłamstwo daje władzę – jedna strona ma przewagę, a druga błądzi. Jak rozpoznać  kłamstwo w związku?

Kłamstwo w zwiazku
fot. Shutterstock

Mężczyźni w związku kłamią częściej 

Będąc w związku osoby oszukują się z różnych powodów - boją się przyznać do słabości, wstydliwych sytuacji. Robią to też z bezsilności lub wyrachowania. Łatwiej przychodzi oszukiwanie niż konfrontowanie się z prawdą. Kłamstwo wkrada się na etapie kryzysu lub rozpadu. Bliską relację można zniszczyć bardzo łatwo i szybko. Wystarczy pojedyncza zdrada, a odbudowa relacji staje się sporym wyzwaniem.  

Zwykle wydaje nam się, że znając prawdę, moglibyśmy nie doświadczyć wszelkich problemów i żyć lepiej. Świadomość tego, co potencjalnie ukrywa przed nami partner, byłaby swego rodzaju oczyszczeniem relacji.Często jednak okazuje się, że gdy prawda wychodzi na jaw, związek przechodzi kryzys. Dzieje się to, mimo że druga osoba chciała być w stosunku do nas szczera, okazuje się jednak, że mimo dobrych chęci, partnerzy już nigdy nie będą potrafili w pełni sobie zaufać.

Dr Brianna Vergin z uniwersytetu w Portsmouth próbowała określić, kto w związku kłamie częściej. Jak skutecznie sprawdzić, czy partner nas okłamuje lub ma jakąś tajemnicę? Z jej badań wynika, że mężczyźni kłamią dwa razy częściej niż kobiety. Co więcej - uważają, że w bezkarnym kłamaniu są naprawdę dobrzy. Okłamują najczęściej rodzinę, przyjaciół, partnerów i kolegów. Rzadziej z kolei okłamują pracodawców i autorytety. Łatwiej przychodzi im oszukiwanie w bezpośrednim kontakcie niż za pomocą SMS-ów czy mediów społecznościowych. Zdaniem dr Briann Vergin większa tendencja do kłamstwa mężczyzn przejawia się w tym, że z łatwością mieszają fakty z wymysłami, które ukrywają w pozornie prostych opowieściach. Opowiadanie kłamstw zbliżonych do prawdy i wplatanie ich w proste opowieści sprawia, że trudniej je rozpoznać czy w nie wątpić. Im ktoś jest bardziej przekonany o umiejętności skutecznego kłamania, częściej to robi.

loader

Gdy kłamstwo wkradło się w nasze życie...

Szkodliwość okłamywania partnera polega przede wszystkim na oddalaniu się emocjonalnym i fizycznym, a w końcu utracie zaufania. Według badań psychologicznych osoba, która kłamie, zaczyna paradoksalnie z nieufnością traktować własnego partnera, gdyż podświadomie podejrzewa, że on zachowuje się w ten sam sposób. Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą kłamstwo w związku, jest utrata szacunku wobec okłamywanej osoby.

Jeśli stałeś/aś się ofiarą kłamstwa ze strony partnera, należy przeanalizować sytuację po tym, jak opadną pierwsze emocje. Warto zastanowić się, czy my sami byliśmy w tej relacji szczerzy. Terapeuci sugerują, aby wspólnie zastanowić się nad tym, co skłoniło partnera do kłamstwa - brak swobody, akceptacji lub jeszcze coś  innego. Jeśli okazuje się, że kłamstwo w związku stało się nieodłącznym elementem relacji, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty. 

Amerykańska psychoterapeutka Susan Forward, autorka książki: "Sposób na kłamcę. Jak sobie poradzić z oszustwem i zdradą" pisze: „Związek z kłamcą może zniszczyć nasz szacunek dla samych siebie, a także naszą zdolność do ufania własnym zmysłom i osądom”. Stworzyła  też listę tematów, które absolutnie nie mogą stanowić tabu w zdrowych relacjach damsko-męskich. Jej zdaniem partner nie powinien ukrywać szczegółów dotyczących:

  • niewierności,
  • zarobków, inwestycji i testamentu,
  • problemów finansowych,
  • dotychczasowego życia osobistego (dzieci, rozwody),
  • stanu fizycznego i psychicznego, szczególnie jeśli planujecie razem potomstwo.

Źródło: Psychologia 1/2020, dwumiesięcznik oraz "Sposób na kłamcę. Jak sobie poradzić z oszustwem i zdradą", Donna Frazier, Susan Forward (poradnik).