Jak pokonać barierę językową pomiędzy ludźmi? Nowy pomysł Japończyków

Monika Piorun
23.11.2016 16:52
Jak pokonać barierę językową pomiędzy ludźmi? Nowy pomysł Japończyków

Wyobraź sobie, że wypowiadasz zdanie w swoim języku i w jednej chwili mogą Cię zrozumieć wszyscy ludzie na świecie. W czasach, gdy niemal każdy telefon komórkowy wyposażony jest w translator, futurystyczna wizja idealnej komunikacji pomiędzy przedstawicielami różnych kultur wydaje się całkiem prawdopodobna. Kreatywnym Japończykom jak zwykle udało się zaskoczyć świat ciekawym wynalazkiem.

Znajomość języków obcych może nam zapewnić nie tylko lepszą pozycję na rynku pracy i w biznesie, ale także może mieć spory wpływ na nasze zdrowie. Im więcej ich znamy, tym lepiej chronimy nasz mózg przed demencją lub chorobą Alzheimera.

Zobacz także

Umiejętność komunikowania się z ludźmi pochodzącymi z różnych krajów ma też niemałe znaczenie dla naszej inteligencji. Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu po trwających 70 lat badaniach udowodnili, że osoby dwujęzyczne osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję niż ci, którzy znają tylko jeden język obcy. Z kolei naukowcy z Centrum Badań nad Zdrowiem w Luxemburgu przekonują, że poligloci aż trzy razy rzadziej cierpią na deficyty poznawcze.

Azjatycki sposób na sprawną komunikację

Nie wszystkim nauka nowych języków przychodzi z łatwością. Azjaci, którzy posługują się bardzo skomplikowanym systemem znaków i trudnych do wymówienia dla Europejczyków językiem sylabicznym, mają spory problem z tym, by zrozumieli ich obcokrajowcy. O ile na co dzień, można sobie z tym jakoś poradzić, to jednak w czasie ważnych międzynarodowych wydarzeń, umiejętność nadania jasnego komunikatu, jest na wagę złota.

Zobacz także

Specjalnie na najbliższe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w 2020 roku w Tokio, Japończykom udało się stworzyć urządzenie, które umożliwia bezpośrednie tłumaczenie komunikatów na trzy języki - angielski, japoński i koreański. Firma Panasonic wyprodukowała "Megahonyaku". Dziwnie brzmiąca zbitka słów powstała z połączenia japońskich wyrazów oznaczających megafon i tłumacz.

Tłumacz w megafonie

tłumacz

Choć na razie dosyć sporych wymiarów gadżet ma być wykorzystywany głównie na dworcach, lotniskach i miejscach często odwiedzanych przez turystów, to jednak już wkrótce może może pojawić się w formie aplikacji na telefony komórkowe.Ekran dotykowy umożliwia w tej chwili skorzystanie z około 300 podstawowych komunikatów. Użytkownicy mogą jednak wypowiadać własne zdania lub pobierać kolejne wersje językowe z sieci. 

Zobacz także

Japończycy chcą udostępnić nowy megafon klientom jeszcze w tym roku, a korzystanie ze wszystkich jego funkcji będzie kosztowało około 200 USD miesięcznie. 

Czy to pierwszy krok do pokonania bariery językowej pomiędzy ludźmi na świecie? Nie można wykluczyć, że do rozpoczęcia Igrzysk, Japończycy zaskoczą nas kolejnymi funkcjami, w jakie wyposażą wyprodukowane przez nich urządzenie.

Zagłosuj

Iloma językami obcymi władasz?

Liczba głosów:

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π