Zamknij

Strach przed COVID-19. Kiedy zwykły niepokój zamienia się w fobię?

20.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 13:42

Wśród nas są osoby, które z przestrzeganiem obostrzeń idą za daleko. Nadal dezynfekują wszystkie artykuły spożywcze lub nie mogą funkcjonować z powodu skrajnego strachu przed koronawirusem. Ich strach przed COVID-19 stał się fobią. Czują paraliżujące przerażenie w związku z wirusem.

Koronawirus i pandemia. Lęk przed wirusem
fot. Shutterstock

Ważne jest, aby odróżnić przestrzeganie zasad i obostrzeń pandemii od problemu klinicznego, który wymaga profesjonalnej pomocy. Poznaj quiz składający się z sześciu pytań, oparty na kryteriach DSM-5 dla fobii, aby określić, czy spełniasz kryterium fobii COVID-19.

1. Pytanie o uporczywy lęk

Czy myśląc o koronawirusie, odczuwasz nadmierny i uporczywy lęk? Czy myślisz o koronawirusie i szukasz informacji o wirusie więcej niż inni wokół ciebie? Czy odczuwasz większy strach, w związku z pandemią?

2. Pytanie o reakcje lękowe

Czy odczuwasz natychmiastową reakcję lękową, która jest nieproporcjonalna lub większa niż reakcja strachu osób cię otaczających? Objawia się to tak, że jeśli zobaczysz kogoś w oddali, który nie nosi maski, od razu się niepokoisz, złościsz i słownie atakujesz te osoby?

3. Pytanie dotyczącego tego, ile jesteś w stanie zrobić, aby uniknąć koronawirusa

Czy posunąłbyś się do skrajności, aby uniknąć potencjalnego ryzyka koronawirusa? Na przykład, czy unikasz wizyty u dentysty lub lekarza ogólnego z obawy przed zarażeniem wirusem? A może, jeśli musisz być w tego typu sytuacjach, czy doświadczasz skrajnego cierpienia?

4. Myślenie o koronawirusie wywołuje gorączkę, nadmierne pocenie

Czy myśl, że mogłeś mieć kontakt z koronawirusem, wywołuje objawy fizyczne, takie jak pocenie się, dreszcze, uderzenia gorąca, szybkie bicie serca i duszność? Ponadto, czy w takich sytuacjach czujesz się odcięty od kontaktu, jakbyś obserwował innych ludzi, zamiast brać udział? Czy masz świadomość, że twoje obawy są bardziej ekstremalne niż innych; jeszcze nie jesteś w stanie ich kontrolować?

5. Jak teraz wygląda twoje życie?

Czy masz trudności z funkcjonowaniem w życiu? Czy masz trudności z życiem społecznym i zawodowym, wyłącznie z powodu obawy przed zarażeniem koronawirusem?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość lub wszystkie z pytań, istnieje duże podejrzenie, że lęk zdominował twoje życie. Należy skontaktować się ze specjalistą zdrowia psychicznego i pogłębić badanie dot. fobii. Zazwyczaj w leczeniu fobii stosuje się terapię behawioralną, w której dużo jest ekspozycji na negatywny bodziec, przed uprzednim przygotowaniem. Dbanie o zdrowie psychiczne w pandemii jest szczególnie ważne.