Zamknij

W czasie pandemii drastycznie wzrasta poziom lęku wśród osób młodych

27.11.2020
Aktualizacja: 27.11.2020 12:05
Pandemia: silny lęk osób młodych
fot. Shutterstock

Według badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bristolu, wczesne stadia pandemii koronawirusa i obostrzenia spowodowały, że liczba młodych ludzi z nasilonym lękiem gwałtownie wzrasta.

  • Badania pokazują, że poziom lęku młodych ludzi wzrósł dwukrotnie podczas pandemii.

Pandemia spowodowała, że zaczęliśmy się bać o przyszłość. Niepokojące jest to, że uczucie lęku towarzyszy przede wszystkim młodym ludziom. Najnowsze badanie, opublikowane we wtorek, pokazuje, że liczba osób z lękiem wzrosła z 13% do 24% u młodych ludzi w wieku od 27 do 29 lat. Liczba ta była wyższa niż u ich rodziców.

Nawet jeśli ograniczenia związane z pandemią zaczęły się zmniejszać w czerwcu, poziom niepokoju pozostał wysoki. Dalsze prognozy są równie pesymistycznie. Eksperci spodziewają się, że poziom lęku będzie rósł, również przez okres zimy.

W badaniu naukowcy wykorzystali informacje z innego badania zdrowia „Bristol's Children of the 90s”, w którym w latach 1991 i 1992 zrekrutowano 14 500 ciężarnych kobiet, aby zebrać przez prawie trzydzieści lat dane, dotyczące zdrowia i stylu życia matek i ich dzieci, które obecnie zbliżają się już do trzydziestki.

W badaniu porównano dane z poprzednich lat z wynikami dwóch kwestionariuszy Covid-19 z tego roku, aby zrozumieć wpływ pandemii na zdrowie psychiczne.

 „Bardzo szczegółowe dane z kwestionariusza, dotyczącego dzieci lat 90., ujawniają niepokojący wzrost niepokoju wśród młodych ludzi - wygląda na to, że jest to spowodowane samą pandemią oraz, potencjalnie społecznymi i gospodarczymi, skutkami spowodowanymi przez obostrzenia stosowane do kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział jeden z głównych badaczy, dr Alex Kwong z Uniwersytetu w Bristolu. „Dowody sugerują, że nie będzie to problem krótkoterminowy i że wsparcie oraz interwencje w zakresie zdrowia psychicznego są pilnie potrzebne, aby zmniejszyć niektóre pojawiające się nierówności w zdrowiu psychicznym”.

Samotni w czasie pandemii: jak sobie radzą?

Naukowcy odkryli, że osoby z nabytymi wcześniej chorobami oraz  mieszkające samotnie w czasie pandemii, jak również z problemami finansowymi, były silniej narażone na pogorszenie stanu psychicznego.

„Odkrycia sugerują, że obecnie istnieje potrzeba ochrony zdrowia psychicznego (zwłaszcza radzenia sobie z lękiem) i wspierania usług zdrowia psychicznego” - powiedziała współprowadząca badaczka dr Rebecca Pearson. „Szczególnie ważne jest wyciągnięcie wniosków z pierwszego lockdownu. Odkrycia dostarczają również dowodów na wspieranie określonych grup o większym zagrożeniu dla zdrowia psychicznego, takich jak osoby mieszkające samotnie”.

Źródło: CNN Health