Zamknij

Czy nadal boisz się COVID-19? Sprawdź, jak jest naprawdę [TEST]

27.05.2020 20:28

Patrząc teraz na nasze życie w porównaniu z tym, jak było przed pandemią COVID-19, jasne jest, że nic nie jest takie samo. Psychologowie wiedzą, że skutki pandemii mają duży wpływ na samopoczucie ludzi. W tym celu stworzyli krótki test, który ma określić stan zdrowia psychicznego. Zobacz, jak jest poziom twojego  lęku, myśląc o COVID-19.

Czy nadal boisz się COVID-19? Sprawdź, jak jest naprawdę [TEST]
fot. Shuttestock
 • Pandemia mogła pogorszyć nasz stan zdrowia psychicznego. Warto to sprawdzić w krótkim teście.
 • Test składa się z 7 pytań i określa poziom lęku.

Koronawirus a pogorszenie samopoczucia

Jeśli zatrzymasz się i pomyślisz o swoim życiu wewnętrznym w ostatnich miesiącach, prawdopodobnie poczujesz niepokój o to, co ciebie czeka w najbliższym czasie. Pandemia sprawiła, że część z nas straciło pracę, być może  niektórym pogorszyły się warunki mieszkaniowe, zawodowe, a to z kolei wpłynęło na zdrowie fizyczne i psychiczne.

W niedawno opublikowanym międzynarodowym badaniu, przeprowadzonym przez  Alexander Reznik z Uniwersytetu Ben Gurion z Neved w Izraelu, zbadano naturę lęku przed COVID-19. W ten sposób opracowano nowy testu mierzący strach przed COVID-19.

Na początku izraelscy naukowcy rozpowszechnili test nazwany „Strach przed COVID-19 Scale (FCV-19S)” wśród  850 wykładowców, studentów, kolegów i przyjaciół, których dane stały się podstawą do oceny właściwości psychometrycznych. Uczestnicy byli w wieku od 12 do 74 lat ze średnią 35 lat. Umiejętność oszacowania tych skutków psychologicznych pomogło ekspertom zdrowia psychicznego zarówno zrozumieć zakres lęków pandemicznych, jak i dowiedzieć się, kiedy należy pomagać, interweniować.

Czy boisz się zachorowania na COVID-19? [Test]

Spróbuj samodzielnie wykonać test. Oceń każde z poniższych zdań na za pomocą skali 1-7, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie się nie zgadzam”, a 7 „zdecydowanie się zgadzam”. Potem zsumuj wartości Twoich odpowiedzi.

 1. Najbardziej boję się zachorować na COVID-19.
 2. Czuję się nieswojo, gdy myślę o COVID-19.
 3. Moje ręce stają się lepkie, gdy myślę o COVID-19.
 4. Boję się, że stracę życie z powodu COVID-19.
 5. Kiedy oglądam wiadomości i historie o COVID-19 w mediach społecznościowych, denerwuję się lub niepokoję.
 6. Nie mogę spać, bo myślę o COVID-19.
 7. Mocno bije mi serce, gdy myślę o zachorowaniu na COVID-19.

Wyniki testu:

 • Jeśli twoja ocena wynosiła od 7 do 17, twój poziom lęku przed COVID-19 jest średni. 
 • Wynik od 18 sugeruje, że twój lęk jest bardzo wysoki. W związku z najsilniejszym ogólnym niepokojem,  występują u ciebie silne reakcje fizjologiczne, np. szybko walące serce, a następnie strach przed utratą życia.

Rodzi się też pytanie o „odpowiedni" czy akceptowalny poziom strachu przed COVID-19. Z jednej strony, jeśli jest na niskim poziomie, może to sugerować, że nie konfrontujesz się z rzeczywistością pandemii. Z drugiej strony, jeśli twoje obawy stają się druzgocące, możesz nie być w stanie podjąć niezbędnych kroków, aby zwrócić uwagę na ten niezwykle ważny wkład w ogólne zdrowie i samopoczucie psychiczne. 

Możesz także zwrócić uwagę na czynniki, które wywołują najwyższy i potencjalnie szkodliwy poziom strachu przed COVID-19. Może spędzasz zbyt dużo czasu na czytaniu postów w mediach społecznościowych związanych z COVID-19. Monitoruj swój poziom strachu i ogólne zdrowie psychicznej. Staraj się też utrzymywać go na poziomie który pozwala ci funkcjonować, nawet jeśli teraz nie jesteś całkowicie spełniony i szczęśliwy. 

Źródło: psychologytoday.com