Jaka sylwetka kobieca jest atrakcyjniejsza dla mężczyzn? [Wyniki badań]

26.10.2018 11:41
Typy kobiet
fot. Shutterstock

Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie: Jaki typ kobiecej sylwetki podoba się mężczyznom najbardziej? Wyniki ich badań są zaskakujące, bo zgadzają się z przyjętym na początku badania modelem atrakcyjności.

Jaki typ kobiecej sylwetki podoba się mężczyznom najbardziej? Naukowcy od dawna poszukują odpowiedzi na to pytanie, choć podobno o gustach się nie dyskutuje. Kanon piękna zmienia się w ciągu lat, ale jedno nie ulega zmianie – mężczyźni uważają kobiety szczuplejsze za atrakcyjniejsze. I naukowcy podobno mają na to dowód!

Do niedawna uważano – na podstawie modelu matematycznego – że najatrakcyjniejsze są osoby z indeksem masy ciała (BMI) wynoszącym 24-25.

Przeczytaj: Gdyby kobiety miały wymiary manekinów... przestałyby miesiączkować!

Jakie sylwetki są atrakcyjniejsze?

John Speakman, naukowiec z Uniwersytetu w Aberdeen (Wielka Brytania), wraz ze swoim zespołem badawczym postanowił sprawdzić, jaki naprawdę typ kobiecej sylwetki mężczyźni uważają za atrakcyjniejszy. Do swojego badania zaprosił 1300 panów z dziesięciu krajów z Afryki, Azji oraz Europy. Uczestnikom pokazano 21 zdjęć, na których były sylwetki kobiet (bez twarzy). Każda z pań miała inny poziom otłuszczenia ciała. Panowie byli poproszeni o ułożenie kart w kolejności od najmniej do najbardziej atrakcyjnej. Oczywiście ich wybór miał charakter subiektywny. Mimo to wszyscy preferowali bardzo szczupłe sylwetki kobiet o BMI 17-20, czyli wartości oscylującej na granicy niedowagi. Ten wybór było o tyle zaskakujący, że nie zgadzał się z przyjętym na początku badania modelem atrakcyjności.

Co ciekawe, biorący w badaniu mężczyźni, uzasadniając swój wybór, tłumaczyli, że szczupła sylwetka kojarzy im się z osobami młodymi i brakiem problemów zdrowotnych, natomiast grubsze (nawet te z prawidłowym BMI) z osobami starszymi i z chorobami.

– Wiek sam w sobie jest silnym wskaźnikiem sprawności ewolucyjnej, co sugeruje, że szczupłość u kobiet jest tak atrakcyjna, ponieważ utożsamiamy ją z młodością – wyjaśniła dr Lobke Vaanholt. I dodała: – Nie powinniśmy być zaskoczeni, że skrajna szczupłość jest postrzegana jako najbardziej atrakcyjny rodzaj ciała. Ten typ sylwetki jest silnie promowany w mediach, kulturze i modzie. Ale dzięki temu badaniu rozumiemy, że ma to też ewolucyjne podłoże.

Zobacz także: Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na raka

Czy panie o pełniejszych kształtach powinny się przejmować?

Nie wpadajmy jednak w panikę, drogie panie, pamiętajmy, że to badanie uwzględniało tylko jeden element atrakcyjności. W rzeczywistości liczy się również – a może przede wszystkim – osobowość, poczucie humoru, wyraz twarzy.

Pewnego dnia ktoś nam (lub my komuś) zaśpiewamy fragment poniższej piosenki:

„Ty mi się podobasz tak jak jeszcze nikt
To nie puste słowa, nagle spokój znikł
Niebezpieczna to choroba
Jeśli zjawi się osoba
Która nagle się podoba tak jak nikt”

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: english.cas.cn
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk