Zamknij

"Dlaczego "millenialsi" są nieszczęśliwi w pracy? Poznaj sekret szczęścia

07.01.2021
Aktualizacja: 07.01.2021 13:06
Szczęście w pracy - szczęście w domu
fot. Shutterstock

Badania pokazują prostą analogię - osoby szczęśliwe odnoszą w pracy więcej sukcesów. Jednak praca najbardziej cieszy 60-latków, a najmniej są zadowoleni z niej 30-latkowie. Kiedy praca przynosi szczęście?

  • Szczęście w pracy: jak je osiągnąć? Psychologowie podpowiadają, jak to zrobić w 12 krokach. 

W 2004 roku w badaniach Joy of Work 2,4 miliony osób przyznało się, że są "pracoholikami" - kochają swoją pracę. Kolejne 42% badanych stwierdziło nawet, że najważniejsze związki w ich życiu to relacje w pracy. Praca w gronie przyjaciół - według tego badania - to jedna z największych przyjemności, jakie życie ma do zaoferowania.

Jessica Pryce-jones i Philippy Chapman, zainteresowane tematem, przeprowadziły eksperyment dotyczące szczęścia w pracy. Postanowiły przyjrzeć się firmie inżynierskiej Tunes. Jest to małe, rodzinne przedsiębiorstwo, jedno z najstarszych w dzielnicy przemysłowej w Wielkiej Brytanii w Slough. Od 16 lat nie organizowano w nim zebrań, a pracownicy nigdy nie otrzymali wyników oceny swojej pracy.

Aby dowiedzieć się, co można zmienić na lepsze, Jessica i Phillipa przygotowały dla pracowników ćwiczenia oparte na 12 przykazaniach szczęśliwej pracy. Umieściły na ścianach papierowe chmurki i w każdą wpisały inne przykazania. Pracownicy mieli następnie dodawać do chmurek swoje komentarze wyjaśniające, dlaczego poszczególne przykazania się dla nich ważne. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

"Do trzech chmurek nie dołączono żadnych komentarzy. Było to: "Musisz otrzymać podziękowania", "Musisz być wysłuchiwany", "Musisz mieć przynajmniej częściową kontrolę nad tym, co robisz". W ten sposób dowiedziałyśmy się, że istnieje problem z komunikacją między pracownikami i tym należy się zająć"- wyjaśnia Philippa.

12 przykazań szczęśliwej pracy

Według Jessik iPryce-Jones i Philippy Chapman, na szczęście w pracy składa się 12 elementów.

1. Działać skutecznie.
2. Utrzymać urozmaicone zadania.
3. Mieć przynajmniej częściową kontrolę nad tym, co robisz.
4. Otrzymać podziękowania.
5. Korzystanie ze swoich mocnych stron i zalet, aby dobrze wykonywać swoją pracę.
6. Wiedzieć, czego się od ciebie oczekuje.
7. Rozumieć, dlaczego to, co robisz, ma znaczenie.
8. Być wysłuchany.
9. Mieć w pracy przyjaciół.
10. Uczyć się nowych rzeczy.
11. Mieć odpowiedniego dla siebie szefa.
12. Dawać i otrzymywać informacje zwrotne. 

Zdaniem innego psychologa Mihalya Csikszentmihalyiego, który również eksplorował ten temat, praca jest miejscem, gdzie najłatwiej doświadczyć stanu przepływu, który oznacza tak głębokie zaangażowanie w to, co robimy, że wszystkie inne zdaje się nie mieć znaczenia.

60-latkowie szczęśliwsi w pracy niż 30-latkowie

Czy szczęście odczuwane w pracy przychodzi wraz z upływem lat? Tak może być, ale oczywiście nie musi. W dużej mierze zależy to od wykonywanego zawodu, danej kultury kraju i samej osobowości jednostki. To, co może stawać na przeszkodzie w czerpaniu satysfakcji z pracy osobom z pokolenia Y (in. millenialsi) to bardzo często trudności w budowaniu dobrych relacji, a co za tym idzie satysfakcjonującej komunikacji. Praca to bardzo zróżnicowane środowisko, w którym mamy mieszkankę temperamentów, osobowości, osób o różnych doświadczeniach. Praca jest miejscem wyzwań nie tylko zawodowych, ale przede wszystkim komunikacji werbalnej i niewerbalnej. My niestety dopiero uczymy się sięgać po odpowiednie narzędzie, np. asertywność, aktywne słuchanie, odzwierciedlanie, docenianie. 

Jest jeszcze druga strona, czyli życie rodzinne, które ma ogromny wpływ na to, jacy jesteśmy w pracy. Około 67% ludzi uważa, że szczęśliwe życie nie polega tylko na zarabianiu pieniędzy, a mniej więcej połowa jest zdania, że łączenie kariery i życia osobistego staje się coraz trudniejsze.  Obraz współczesnego 30-latka bywa przygnębiający. To często osoba, która zdecydowała się na kredyt, rodzinę, dzieci, próbuje łączyć pracę z życiem osobistym, ale często brakuje jej na to czasu i sił. Może to dobra pora na zmiany i wypracowanie innych strategii? 

Wszyscy oczywiście chcemy osiągać zawodowe sukcesy, ale dobrze jest też mieć pewność, że źródło motywacji jest właściwe. Jeśli chodzi tylko o zarobki - to może okazać się pułapką, bo w tym aspekcie działa zasada - im więcej masz, tym więcej chcesz. Zatem poziom zadowolenia pozostaje w zasadzie bez zmian. Pomyśl o swoim typowym dniu w pracy i odpowiedź sobie (zupełnie szczerze) - w którym momentach czujesz się najlepiej i dlaczego? Czy są chwile, których się obawiałeś alby kiedy czujesz się źle? Czy regularnie z kimś rozmawiasz - z przyjacielem, partnerem, kolegą - o tym jak minął ci dzień w pracy?

Źródło: "Jak być szczęśliwym" Liz Hoggard, Wyd. Rebis