Zamknij

Zapach kawy pomaga osiągać lepsze wyniki w testach matematycznych

Monika Piorun
19.07.2018
Aktualizacja: 09.11.2020 18:05

Nie trzeba wcale pić napojów z kofeiną, by pobudzić się do działania. Naszemu mózgowi wystarczy... sam zapach kawy! Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że ten wyjątkowy aromat jest w stanie sprawić, że po prostu lepiej się nam myśli – co nie pozostaje bez wpływu na efekty działań, które wymagają od nas logiki.

Zapach kawy pobudza
fot. Shutterstock

Wydaje Ci się, że bez porannej kawy nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować? To tylko złudzenie! Mimo niewątpliwych walorów zdrowotnych tego napoju, naszemu organizmowi wystarczy sam zapach kawy, by stać się bardziej czujnym i mieć wrażenie, że możemy podołać nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom. Jak to możliwe?

Na łamach "Journal od Environmental Psychology" opublikowano najnowsze wyniki badań, które wskazują na to, że zapach kawy może poprawiać wyniki osiągane w testach matematycznych. Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się wykazać, że nawet bez spożywania kofeiny, sam aromat kawy może przynosić podobne efekty, jak po wypiciu klasycznej "małej czarnej".

Jak tłumaczy prof. Adrian Madzharov, nie chodzi tylko o to, że charakterystyczny zapach kawy pozwala ludziom się lepiej skoncentrować. Okazuje się, że ma też wpływ na nasze nastawienie do wykonywanego zadania. Badaczom ze Stevens Institute of Technology udało się bowiem wykazać, że pod wpływem aromatu kawy ludzie nabierają przekonania, że podołają najtrudniejszym zadaniom. Uczeni uważają, że sam zapach kawy może dawać takie same rezultaty jak wypicie napoju zawierającego kofeinę (wg nich aromat kawowy działa jak placebo).

Sam zapach kawy pobudza mózg do myślenia tak samo, jak mała czarna

Zrzut ekranu 2018-07-19 o 16.17.53
fot.
fot. Shutterstock

Udowodniono to dzięki badaniom, w których uczestniczyło ponad 100 studentów. Ochotnicy zostali podzieleni na 2 grypy, które poproszono o rozwiązanie standardowych testów GMAT (części analitycznej z 10 zadaniami matematycznymi). Jedna z grup pisała je w pomieszczeniu, w którym dało się wyczuć wyraźny zapach kawy. Pozostali wypełniali je w pokoju, w którym nie rozpuszczono żadnego aromatu. Okazało się, ze wyniki pierwszej grupy były znacząco lepsze niż drugiej.

Na dalszym etapie badań naukowcy postanowili porównać efekty osiągane dzięki zapachowi kawy z innymi woniami – m.in. kwiatowymi oraz zupełnym brakiem jakiegokolwiek aromatu. W tym celu przebadano ponad 200 kolejnych osób, które poproszono o opinię na temat różnych zapachów. Zdaniem uczestników badania, zapach kawy był w stanie w największym stopniu zwiększyć ich czujność i sprawność umysłową.

Zdaniem naukowców odczuwanie zapachu kawy może sprawiać nie tylko, że stajemy się lepiej skoncentrowani na wykonywanym zadaniu, ale także wprawia nas w przekonanie, że podołamy nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom.

Zobacz także

W przyszłości uczeni chcą sprawdzić, jak woń kawy wpływa na rozwiązywanie innych rodzajów zadań (np. werbalnych), które nie wymagają myślenia analitycznego. Badacze są przekonani, że ich odkrycie może zostać wykorzystane na ogromną skalę w biznesie – rozsiewanie specyficznych aromatów w miejscach, które wymagają skupienia (np. podczas kupowania różnych produktów) daje szansę na osiągnięcie lepszych wyników... finansowych (w końcu finanse i rachunki to też matematyka)!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Science Daily/Neuroscience News/Journal of Environmental Psychology

________

zdrowie.radiozet.pl/π