Związek z narcyzem: 5 zasad, które pomogą w budowaniu tej relacji

28.04.2020
Aktualizacja: 28.04.2020 15:23
Związek z narcyzem: 5 zasad, które pomogą w budowaniu tej relacji
fot. Shutterstock

Związki z narcyzem nie należą do najłatwiejszych. Narcyzm jest częścią osobowości – niezdolność do empatii to najtrudniejszy cecha tego typu ludzi.  Niestety, to niejedna cecha, która sprawia, że życie z narcyzami zalicza się do najtrudniejszych. Są to osoby nadwrażliwe na krytykę, także tę konstruktywną, mająca na celu pomóc. Poznaj  5 kluczowych rad, które sprawią, że nie zostaniesz zmanipulowana w relacji z narcyzem.  

1. Nie daj sobą manipulować. 

Manipulacja to pierwsze, co robi narcyz, aby zdobyć uwagę drugiej osoby. Narcyz kłamie, nawet wtedy, gdy nie musi, np. potrafi wmówić partnerce, że niewiele umie i jest do niczego, może też próbować kogoś obarczać winą za swoje niepowodzenia. Zmieni temat tak sprytnie, że rozmowa zawsze potoczy się po jego myśli. Jeśli zobaczyć, że twój parter to robi - obnaż ten mechanizm i nie wchodź w zbędną dyskusję.

2. Nie angażuj się w kłótnie i nie bierz do siebie tego, co mówi.

Narcyz szybko wychwyci twoje słabości i ujawni  je w niespodziewanym momencie. Szybko ucinaj rozmowę i nie daj się wpędzić w poczucie winy. Narcyz będzie ci wmawiał, że doszło do niej tylko z twoją winy, nie daj sobie tego wmówić. Na dobrą relację pracuję dwie osoby.

3. Pracuj nad poczuciem własnej wartości.

Narcyzi często dobierają się w pary z osobami uległymi, które z kolei mają niskie poczucie własnej wartości i łatwo podporządkowują się osobom o silnym charakterze. Zastanów się, czy tak jest w twoim przypadku. Jeśli dostrzegasz ten problem u siebie, zacznij staranną pracę nad wzmocnieniem poczucia wartości. Doceniaj siebie i bądź swoją najlepszą przyjaciółką.

4. Zawalcz o swoje miejsce.

Najgorsze, co możesz zrobić w związku z narcyzem to próbować się zlać czy zespolić. Pokusa pomocy i bycia jednym ciałem  z taką osobą może być bardzo silna. Niesienie pomocy to bardzo charakterystyczne dla parterów wrażliwych i o niskim poczuciu wartości. Niestety, to ogromny błąd, który pogrąży cię jeszcze bardziej. 

Musisz mieć przede wszystkim swoją przestrzeń, bufor bezpieczeństwa, coś, co zapewni komfort psychiczny. To o siebie i swój komfort powinnaś dbać w pierwszej kolejności. Zdrowy egoizm da ci poczucie, że jakkolwiek potraktuje cię partner, ty bez względu na wszystko poradzisz sobie. 

5. Nie baw się w terapeutkę.

Bądź pewna, że w związku z narcyzem wielokrotnie będziesz chciała, zaopiekować się nim, być nieoficjalną terapeutką. Musisz jednak wiedzieć, że nic to nie da. Takiej osobie może pomóc tylko profesjonalna terapia. Jest to podwójnie trudne, bo narcyzm rzadko kiedy widzi problem w sobie. W takiej sytuacji jedyne, co możesz zrobić to postawić ultimatum. Spróbuj też zaoferować przejścia tej drogi wspólnie. Związek z narcyzem wymaga obustronnej pracy, żeby relacja mogła być satysfakcjonująca.