Zamknij

Jak żyć w związku z cholerykiem? 5 najważniejszych zasad

24.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:07

Psychologowie mówią, że cholerycy to osoby uzależnione od złości. Są gwałtowne, energiczne, emocjonalne, w każdej sytuacji mogą zareagować gniewem. Czy związek z cholerykiem jest więc w ogóle możliwy? Jest, trzeba jednak wiedzieć jak z nim postępować. Oto 5 kluczowych zasad.

Choleryk: jak z nim żyć w związku?
fot. Shutterstock

1. Wyznacz granice w związku

Granice są bardzo ważne w każdym związku, ale w relacji z cholerykiem tym bardziej. Ustal więc z partnerem, czego nie będziesz akceptować. Nie zgadzaj się na wybuchy gniewu skierowane w twoją stronę, wyzwiska czy żadne przejawy agresji lub przemocy. Ustalcie sposoby, którym zakomunikujesz, że twój partner zaczyna przesadzać.

2. Przestań być pobłażliwa

Przestań ciągle przepraszać i być nadmiernie miła, gdy choleryk zaczyna okazywać gniew – bo to nie twoja wina, że on się złości. Jeśli stale przepraszasz, dajesz do zrozumienia, że czujesz się odpowiedzialna za jego gniew.

3. Uświadom partnera w czym tkwi problem

Traktuj wściekłego bliskiego ci człowieka jak obcego – nie usprawiedliwiaj go i nie chroń przed konsekwencjami. W sytuacji, gdy jesteśmy źle traktowani, nie należy tego przemilczać. Najlepszą strategią jest uświadomienie drugiej osobie, że nas krzywdzi.

4. Dbaj o siebie

Jeśli nie zadbasz o swoje samopoczucie, w związku z cholerykiem możesz szybko się wypalić i zwyczajnie nie wytrzymać nerwowo. Walcz ze stresem i relaksuj się w każdej wolnej chwili – zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi, medytuj, głęboko oddychaj albo zapisz się na medytacje. Wybierz coś, co najbardziej cię uspokaja. Pamiętaj też o odpoczynku: spacerach, kinie, sporcie, czytaniu książek.

5. Nie drażnij choleryka podczas wybuchu gniewu

Nawet jeśli kusi cię podroczenie się z partnerem, który właśnie ma atak gniewu, nie rób tego. Nie drażnij go, nie odpowiadaj mu, nie wyzywaj go i nie neguj jego zdania. Zostaw go samego sobie. Pamiętaj też, żeby nie odpowiadać gniewem na gniew. Panuj nad swoimi emocjami i nie pozwól się zdenerwować. Zawsze reaguj spokojem.

Jeśli trzeba, poszukaj wsparcia

Bycie w związku z cholerykiem może zabrać sporo energii. Dobrze, żeby otaczały cię wspierające osoby.  Rozmawiaj z zaufanymi osobami i nie bój się prosić ich w razie potrzeby o pomoc.

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, kiedy została przekroczona granica. Jeśli partner zupełnie nie panuje nad sobą lub jesteś ofiarą przemocy domowej, uciekaj. Dbaj o swoje bezpieczeństwo!