Zamknij

Niecodzienne rady osób po 80-ce. Powinien poznać je każdy

07.01.2021
Aktualizacja: 07.01.2021 19:54
80-latkowie: co mówią o szczęsciu?
fot. Shutterstock

A gdyby tak zamiast postanowień noworocznych, pójść w kierunku przemyślanych rad osób starszych? Zrób coś dla siebie i "ciesz się każdą chwilą" - radzi 92-letni John. Jakie inne podpowiedzi mają dla młodego pokolenia osoby u schyłku życia?

Kto nie chciałby przekroczyć 80., a może nawet pobić kolejny rekord i żyć dłużej niż 100 lat? Choć wielu ma takie marzenie, nie do końca wiadomo, jak to zrobić. Jakie przekazy dla młodego pokolenia, w związku z długim i szczęśliwym życiem, mają osoby, które wiele przeżyły?

Na portalu, dotyczącym dobrego samopoczucia, o nazwie „Anxiety wellbeing” pojawiło się kilka kluczowych podpowiedzi. "Zawsze bądź prawdomówny" - na swojej tabliczce napisała 87-letnia Ruth. "Bądź miły dla każdego. Oni wszyscy mają swoją przeszłość" - napisała w przekazie do młodych 85-letnia Moreno. 88-letnia Diane napisała zabawny komunikat: "Nigdy, nie podążaj za mężczyznami". "Wykorzystaj każdą nadaną ci okazję" – dodała 83-letni John. Należy pamiętać też o swoich celach. "Zawsze miej ambicje i cele, do których dążysz" - podkreśla 90-letnia Joan. W ten oto sposób powstała lista cennych rad, które wypływają z ich serca. Oprócz treści wrażenie robią uśmiechnięte twarze tych ludzi i trzymane przez nich papierowe tekturki z napisami.

– Moim życzeniem jest przeżyć do 90+ i to, co dodam od siebie to: „nigdy nie ignoruj swoich potrzeb i oznak wyczerpania psychicznego i fizycznego, które pokazuje ci twój umysł i ciało. Regularnie powracaj do wszystkich obszarów twojego życia dla zdrowia równowagi – pisze autorka pomysłu.

Autorka wpisu, która jest nie tylko autorką tego konta, ale również psycholożką, odniosła się do rady Diane, dotyczącej mężczyzn. – Chciałabym dodać do jednego z wpisów, własną interpretację, ponieważ nie widzę tego w ten sam sposób. Zmienię to na zdanie: „Nigdy nie podążaj za inną osobą ponad własne potrzeby”.

Zanim będziesz próbować coś zmienić, przyjrzyj się różnym obszarom życia: relacjom społeczny i rodzinie, czyli co cię łączy z ludźmi? Następnie, jak wyglądają twoje plany zawodowe i edukacja – czy czujesz się zainspirowany? Przyjrzyj się też zdrowiu fizycznemu, rekreacji, wypoczynku – czy czujesz się zdrowy i wypoczęty? Czy stawiasz na dobre jedzenie? Jak wygląda twoja sytuacja finansowa – czy martwisz się sytuacją finansową, czy znasz swoje dochody? Ostatni obszar to zdrowie psychiczne, emocjonalne i duchowe, któremu sprzyja cicha refleksja.

Ważne jest, aby powiedzieć, że nikt nigdy nie jest w pełni zrównoważony we wszystkich tych obszarach przez cały czas. A jeśli dajemy 100% w jednym obszarze, odbywa się to ze stratami w innych obszarach. Które z nich są dla ciebie naprawdę ważne? Które z nich będą miały znaczenie, gdy będziesz mieć 90 lat?