Oglądanie zdjęć psów w sieci poprawia samopoczucie. Nowe badanie

07.05.2020
Aktualizacja: 07.05.2020 18:13
Oglądanie zdjęć psów w sieci poprawia samopoczucie. Nowe badanie
fot. Shutterstock

Jak radzisz sobie z obniżonym nastrojem? Czytasz, piszesz, biegasz, a może przeglądasz zdjęcia w sieci? Ostatnia propozycja okazuje się wyjątkowo skuteczna, szczególnie jeśli wybierasz zdjęcia psów. 

Co oglądać w sieci, żeby być zadowolonym?

Dobrobyt mierzy, na jakim poziomie odczuwamy szczęście, bezpieczeństwo, spokój, zadowolenie, wdzięczność. Może wydawać się oczywiste, że czytanie niepokojących wiadomości pogarsza samopoczucie, podczas gdy pozytywne posty zwiększają. Wydaje się to oczywiste, ale co dokładnie mamy oglądać, szczególnie w sieci?  Dr Jennifer Golbeck postanowiła przeanalizować to w swoim laboratorium.

W jej badaniu wzięło udział 1 880 uczestników. Każdy z nich przeprowadził ankietę o nazwie PEECE, która mierzy dobrostan. Ta ankieta zawiera 12 stwierdzeń, które zaczynają się od „Czuję”, a po nich następują aspekty dobrego samopoczucia: zrelaksowany, ceniony, bezpieczny, spokojny, opiekujący się, swobodnie, jak uśmiechnięty, pełen energii, zadowolony, kontrolowany, poinformowany i wdzięczny . Badani oceniają każde uczucie w pięciostopniowej skali od 1 (wcale) do 5 (skrajnie). Test jest oceniany przez uśrednienie odpowiedzi.

Następnie losowo podzieliliśmy badanych na trzy grupy. Grupa pierwsza spędziła pięć minut, przeglądając popularne śmieszne posty na Twitterze. Grupa druga spędziła pięć minut, oglądając urocze zdjęcia psów. Grupa trzecia spędziła pięć minut, czytając tweety Donalda Trumpa. Nikt nie znał pozostałych warunków badania.

Po upływie pięciu minut uczestnicy ponownie wzięli udział w badaniu PEECE, aby zobaczyć, czy ich samopoczucie uległo zmianie. Nastąpiły znaczące zmiany we wszystkich trzech grupach. Badani, którzy oglądali i czytali tweety Trumpa, zauważyli znaczny spadek samopoczucia. Kiedy odłączono zwolenników Trumpa od osób, które nie są jego zwolennikami, zaobserwowano spadki w obu grupach, chociaż populacja zwolenników Trumpa w badaniu była na tyle mała, że badacze nie mogli osiągnąć znaczących wyników.

Jednak niezależnie od tego, czy ktoś wspiera Trumpa, czy też nie, jego kanał na Twitterze jest często pełen złych postów. To sugeruje, że rodzaj treści, które udostępnia, raczej nie sprawi, że ktokolwiek poczuje się szczęśliwszy i spokojniejszy.

Badani, którzy patrzyli na popularne śmieszne posty, zauważyli wzrost dobrostanu. W badaniu kluczowa okazała się trzecia grupa, która oglądała psy. Tam był największy wzrost dobrostanu. Chociaż to badanie nie miało na celu oceny, czy to właśnie  psy są najlepszą rzeczą dla poprawy samopoczucia, wyniki  pokazują, że zdrowie psychiczne ludzi może poprawić się, zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo poprawę, dzięki widokowi czegoś uroczego, w tym wypadku były to psy. 

Jeśli nie lubisz psów, znajdź coś uroczego, co kochasz. Zrób dla siebie listę mediów społecznościowych, która zawiera tego rodzaju treści. To sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy już po kilku minutach przeglądania.

Źródło: psychologytoday.com