Zamknij

Pewność siebie to klucz do sukcesu. Poznaj 4 triki, które Ci pomogą

Aleksandra Supryn
07.03.2016 10:19

Nie każdy rodzi się z pewnością siebie. Niektórym z nas znacznie trudniej się otworzyć i bez obaw wkroczyć między innych. Wstyd, niepewność i wycofanie niewątpliwie utrudniają życie. Na szczęście nie jesteś na nie skazany do końca życia.

Jak stać się bardziej pewnym siebie? Spróbuj tych prostych sposobów

Opanowanie mowy ciała to pierwszy krok do sukcesu.

Naucz się tych kilku prostych trików, dzięki którym ludzie wokół będą postrzegać Cię jako osobę pewną siebie. Co więcej, z czasem zauważysz również, że coś zmieniło się w Tobie i nie jesteś już tak wycofany.

Uśmiech to podstawa

Uśmiech na twarzy to najprostsza rzecz jakąś możesz zrobić. Wyzbądź się ograniczeń i wyluzuj się. Pogodny wyraz twarz od razu wysyła sygnał, że jesteś osobą szczęśliwą, pewną siebie oraz otwartą. Na pewno przyniesie to pozytywne efekty zarówno na przyjęciu, na którym nikogo nie znasz, jak i na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wyprostuj się

Na to jak postrzegają Cię inni ma wpływ również Twoja postawa i chód. Proste plecy, wypięta klatka piersiowa i wysoko podniesiona głowa sprawia, że wyglądasz na osobę pewną swoich umiejętności i gotową do działania.

Pamiętaj również o nogach. Zamiast je krzyżować lub przenosić ciężar ciała z jednej na drugą, rozstaw je na szerokość ramion. To pomoże odzyskać Ci wiarę w siebie oraz wyśle wyraźny sygnał, że nie można Tobą pomiatać.

Co więcej, badania pokazały, że umyślne ustawianie się w pozy kojarzące się z pewnością siebie i autorytatywnością działa na nasze hormony. Wzrasta wtedy poziom testosteronu (również u kobiet), a dzięki temu automatycznie zmniejsza się ilość hormonu stresu – kortyzolu, a wzrasta poczucie własnej wartości i siły.

Wolniej znaczy lepiej

Aby poczuć się pewniej, musisz mówić wolniej. Osoby, które mówią bardzo szybko dają rozmówcy sygnał, że nie przemyślały swoich słów i mówią po prostu to, co ślina przyniesie im na język. Co więcej, utrudnia to również zrozumienie tego co mówisz.

Poćwicz mówienie równym tempem i nie zapominaj o spokojnym, równomiernym oddychaniu. Nie obawiaj się również robić przerw. Na pewno nie zrobi to złego wrażenia – wręcz przeciwnie. Osoby, które mówią spokojnie i robią krótkie przerwy podczas mówienia, zdają się być bardziej inteligentne, rozważne, a ich słowom można wierzyć.

Ma to również praktyczny aspekt. Twoja wypowiedź jest wtedy bardziej składna. Mówiąc bardzo szybko, nie masz czasu pomyśleć czy to, co mówisz ma sens.

Gestykulacja ważna sprawa

Równie ważna jest gestykulacja. Unikaj jednak nerwowych, rozdrganych ruchów i skup się na płynnej i spokojnej gestykulacji.

Staraj się, aby ruchy dłoni i rąk były uzupełnieniem tego co mówisz. Podkreślaj nim aspekty, na które chcesz zwrócić uwagę swoich słuchaczy lub rozmówców. To sprawi, że otoczenie będzie skłonne ci zaufać, ponieważ swoboda wskazuje na to, że wiesz o czym mówisz.

___

ZdrowoBardzo / AS