Jak reagować na molestowanie seksualne? Darmowy poradnik do pobrania

24.01.2020 09:44
Molestowanie seksualne to powszechny problem

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu udostępnił poradnik: "Jak reagować na molestowanie seksualne?". Można w nim znaleźć konkretne podpowiedzi.

Molestowanie seksualne to nieakceptowane zachowania o charakterze seksualnym, nie tylko elementy fizyczne jak dotyk, ale także elementy werbalne, na przykład sprośne żarty, a nawet "przeciągłe spojrzenia".

"Nie powinniśmy mieć pretensji do osoby molestowanej, że nie podjęła reakcji od razu albo zareagowała zdaniem obserwatorów nie wystarczająco, ponieważ zaskoczenie i stres przeżywany przez osobę poszkodowaną mogą ją paraliżować" - czytamy w komentarzu psychologa, dr Moniki Frąckowiak-Sochańskiej.

Zdaniem ekspertów, na molestowanie seksualne trzeba reagować. Udawanie, że nie ma problemu może zostać odebrane jako przyzwolenie, co doprowadzi do eskalacji niepożądanych zachowań. Komunikaty powinny być krótkie, ale grzeczne. W razie braku poprawy sytuacji, pomóc może taktyka "zdartej płyty", czyli powtarzanie tego samego upomnienia do znudzenia.

"Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu powinno obejmować trening empatii i stawiania granic (asertywności) od najmłodszych lat" - podkreśla dr Monika Frąckowiak.

Poradnik „Jak reagować na molestowanie seksualne?” został przygotowany przez Pełnomocniczkę Rektora ds. Równego Traktowania dr hab. Bahę Kalinowską-Sufinowicz, prof. UEP.

Poradnik pobrać można TUTAJ>>

Źródło: ue.poznan.pl