Zamknij

Jak nie zwariować podczas kwarantanny? 5 rad byłego kosmonauty

30.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:53
Kwarantanna - jak sobie poradzić z izolacją?
fot. Shutterstock

Jedna trzecia populacji na świecie jest zamknięta w swoich domach, by spowolnić pandemię koronawirusa. To niełatwa sytuacja, wymagająca niezwykłego hartu ducha i silnej psychiki. Rosyjski weteran, kosmonauta  Fiodor Jurczichin, który odbył 5 lotów w kosmos, spędzając łącznie 671 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) daje 5 wskazówek, które pozwolą lepiej poradzić sobie z odosobnieniem.

Kto jak kto, ale kosmonauci, na temat przymusowej izolacji znają się najlepiej.

Fiodor Jurczichina radzi, aby w czasie kwarantanny cieszyć się, nawet z najdrobniejszych rzeczy i starać się zachować pogodę ducha. Jak to zrobić? Oto 5 wskazówek.

  1. Nabierz powietrza – otwórz okno lub wyjdź na balkon i oddychaj powoli, rozejrzyj się dookoła. Astronauci nie mają takiej możliwości, bo w kosmosie nie ma drzew, roślin, z wyjątkiem tych wykorzystywanych do eksperymentów, są otoczeni metalem i plastikiem, ale stację kosmiczną starają się traktować jak swój dom. "Wy nie musicie się starać! Wy jesteście w domu" – powiedział Jurczichina.
  2. Zadzwoń do znajomych – masz z pewnością wielu znajomych i przyjaciół, z którymi od dawna nie rozmawiałeś, bo byłeś zbyt zajęty. Zrób listę i codziennie wykonaj jedną lub dwie takie rozmowy. Zobaczysz, że Twoje samopoczucie się poprawi, a przy okazji sprawisz radość innym. "To idealny czas, na podtrzymanie znajomości" – uważa astronauta.
  3. Poświęć swój czas rodzinie – Jurczichin apeluje, aby ten czas kwarantanny społecznej wykorzystać na budowanie relacji rodzinnych. Nowa sytuacja, wymaga nowego stylu komunikowania się. Zwróć większą uwagę na dzieci. Zajmij się też drobnymi naprawami, które odkładałeś na później: powieś obraz na ścianie, przejrzyj dokumenty, stare gazety, poczytaj książkę. "Zajmij się tym dzisiaj, bo gdy kwarantanna się skończy, znowu nie będziesz mieć na to czasu" – radzi Jurczichin.
  4. Poćwicz trochę – podczas kwarantanny nie zapominaj o swoim zdrowiu, zadbaj o swoją kondycję. Ćwicz co najmniej dwa razy dziennie przez 30 minut. Nie potrzebujesz do tego siłowni, możesz skorzystać z ćwiczeń dostępnych online. "Aktywność fizyczna pomoże Ci zachować dobre samopoczucie" – uważa kosmonauta.
  5. Żartuj i śmiej się często – zdaniem Jurczichina poczucie humoru przedłuża życia, ale skraca czas kwarantanny. I radzi, by na kwarantannę spróbować spojrzeć z przymrużeniem oka. "Jeśli będziesz widział tylko złą stronę izolacji, poczujesz się jak w więzieniu. Nie pozwól na to!" – apeluje astronauta.

Źródło: AFP/ scienalert.com