Zamknij

Jak budować zaufanie dziecka do rodzica? 9 ważnych zachowań

01.02.2022
Aktualizacja: 15.06.2022 10:43

Dziecko, które przychodzi na świat, darzy rodziców bezgranicznym zaufaniem. Co zrobić, by nic tego nie zniszczyło? Ważne są codzienne zachowania, które mogą wzmacniać lub stopniowo osłabiać ufność malucha. 

Jak budować zaufanie u dziecka? 9 zachowań
fot. Shutterstock
  1. Rozmowa
  2. Traktowanie problemów dziecka poważnie
  3. Dotrzymywanie obietnic
  4. Wiara w dziecko
  5. Wspólne działania
  6. Zgoda na popełnianie błędów
  7. Szczere mówienie o uczuciach
  8. Empatia
  9. Docenianie nowych osiągnięć

To, czy dziecko ufa rodzicowi, ma ogromny wpływ na poczucie szczęścia dziecka i cały jego rozwój. Dla dziecka zaufanie do rodzica to kwestia fundamentalna, która od najmłodszych lat kształtuje jego świat. To rodzic pokazuje dziecku otaczający je świat i przeżywa z nim pierwsze ważne wydarzenia. Jest pierwszą osobą, do której dziecko zwraca się o pomoc, gdy potrzebuje ukojenia. Dziecko, które ufa rodzicom, może bez przeszkód skupić się wyłącznie na dorastaniu i radości dzieciństwa. Dla rodziców świadomość tego, jak bardzo ufa im dziecko, może być wręcz przytłaczająca. Wszyscy popełniamy błędy, a pojawienie się dziecka nie sprawia, że stajemy się nieomylni. Niestety, niektóre sytuacje mogą bardzo zaburzać poczucie bezpieczeństwa dziecka, a w niektórych przypadkach odzyskanie zaufania może trwać miesiącami. Relacji z dzieckiem uczymy się „na żywo”, bez próby generalnej, a w każdym kontakcie z drugim człowiekiem zdarzają się trudne momenty. Jakie zachowania sprawiają, że dziecko ufa rodzicom? Oto kilka nawyków, dzięki którym dziecko wie, że może polegać na rodzicach:

Rozmowa

Codzienna rozmowa to najlepszy sposób, by dziecko czuło, że jest dla nas ważne. Już noworodki potrzebują tego typu kontaktu. Głos rodziców działa na dzieci uspokajająco od pierwszych tygodni. Mówienie do dziecka pomaga stworzyć wyjątkową więź, a po pewnym czasie rozmowa staje się naturalnym elementem dnia. Rozmowa kształtuje emocje i myśli dziecka, pomaga rozwijać umiejętności społeczne i sprawia, że dziecko czuje się akceptowane przez rodzica. Nawet malutkiemu dziecku warto opowiadać na przykład o tym, co robimy w ciągu dnia. Bez względu na wiek dziecka, dialog pomaga rozwinąć empatię i poczucie wzajemnego zrozumienia.

Traktowanie problemów dziecka poważnie

Każdy człowiek ma zmartwienia adekwatne do swojego wieku. Choć trudno wykazać się zrozumieniem, gdy śpieszymy się do pracy, a dziecko zaczyna akurat szukać zapomnianej zabawki, dla niego to w danej chwili najważniejsza sprawa. Choć nie zawsze możemy rozwiązać dany problem, warto spokojnie rozmawiać o nim z dzieckiem, dając mu do zrozumienia, że zdajemy sobie sprawę z emocji, które przeżywa. Dziecko ma taką samą godność jak dorosły człowiek, a jego problemy zasługują na uwagę.

Dotrzymywanie obietnic

Dla dziecka obietnice bez pokrycia są jedną z najgorszych rzeczy, jakie może zafundować mu rodzic. Sprawiają, że szybko przestaje mu ufać, a także wpływają na podejście do otaczającego świata. Niespełnione obietnice są dla dziecka niezrozumiałym zjawiskiem, które zaburza również jego poczucie własnej wartości. Maluch zastanawia się, w jaki sposób jego zachowanie mogło wpłynąć na zmianę decyzji rodzica, czuje niepewność i zagubienie. Składanie obietnic bez pokrycia ma też wpływ na wszystkie inne metody wychowawcze rodzica i sprawia, że opiekun staje się niewiarygodny dla dziecka.

Wiara w dziecko

Wiara w dziecko pomaga budować jego pewność siebie. Sprawia, że dziecko czuje, że ma oparcie w rodzicu i nie musi bać się nowych doświadczeń. Wie, że ma w rodzicu przyjaciela i skupia się na spokojnej nauce nowych umiejętności.

Wspólne działania

Pierwsze doświadczenia dziecka mogą wiązać się z potknięciami, dlatego warto we wszystkim mu towarzyszyć i pomóc w razie pomyłki. Dzięki temu dziecko nauczy się, że zawsze może liczyć na wsparcie rodzica i nie zniechęci się do kolejnych prób.

Zgoda na popełnianie błędów

Pokazując dziecku, że błędy nie są niczym złym i mogą przytrafić się każdemu, dajemy do zrozumienia, że akceptujemy je w każdej sytuacji. Pozwolenie dziecku na popełnianie błędów jest ważnym elementem procesu nauki. Dziecko powinno też wiedzieć, że błędy zdarzają się także jego rodzicom i nie ma w tym nic złego.

Szczere mówienie o uczuciach

Dziecko doskonale odczytuje wszystkie sygnały, jakie pojawiają się między nim a rodzicem. Zatajenie prawdy bardzo zaburza zaufanie w tej relacji, zwłaszcza gdy chodzi o uczucia. Dlatego warto dbać o jasny przekaz. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat będzie wiedziało, że nigdy go nie oszukaliśmy, mimo że w niektórych sytuacjach wiązało się to dla niego z trudnymi emocjami. Prawdomówność w stosunku do dziecka jest tak samo ważna jak w relacji dwojga dorosłych.

Empatia

Empatyczne zachowania rodzica sprawiają, że dziecko staje się otwarte na emocje innych ludzi i łatwiej nawiązuje szczere relacje. Empatia w relacji dziecka i rodzica to ważny element, bez którego trudno budować wzajemne zaufanie. Empatyczny rodzic reaguje adekwatnie na uczucia i potrzeby dziecka, natomiast maluch naśladuje te zachowania.

Docenianie nowych osiągnięć

Dziecko powinno czuć, że widzimy jego starania, nawet jeśli często niewiele z nich wychodzi. Nie chodzi oczywiście o nieustanne pochwały, ale  ignorowanie osiągnięć dziecka może sprawić, że przestanie ono czuć motywację do próbowania nowych rzeczy.