Głęboko samotni wyobrażają sobie związki z celebrytami. Tak reaguje mózg

24.06.2020
Aktualizacja: 24.06.2020 11:38
Głęboka samotność jak może się objawiać?
fot. Shutterstock

Długotrwała samotność nigdy nie jest dobra dla samopoczucia człowieka. Pokazują to nowe badania, w których wykazano, że samotni ludzie w swojej wyobraźni budują „relacje” z celebrytami, aktorami, sportowcami.

  • Życie w samotności niesie ze sobą destrukcyjne skutki  postrzeganie relacji.
  • Naukowcy odkryli, że w dużej samotności snujemy  marzenia o relacji z kimś znanym z filmów, gazet, social mediów.

Nowe badanie wykazało, że ludzie, którzy nie mają bliskich relacji z innymi, zaczynają w pewnym momencie uważać za swoich przyjaciół znane osoby, widywane w telewizji czy filmach.

W badaniu wzięły udział 43 osoby w wieku od 18 do 47 lat. Uczeni przeprowadzili skanowanie mózgu uczestników, skupiając się na korze przedczołowej – obszarze związanym z obrazem samego siebie opartym na własnej interpretacji.

Celem było sprawdzenie, czy relacje z innymi ludźmi mają wpływ na pracę tego obszaru. Jest on aktywowany też wtedy, gdy myślimy o swoich bliskich. W mózgach osób samotnych zaobserwowano zmienione wzorce aktywności. Gdy mieli za zadanie przyporządkować dalszych i bliższych znajomych, przyjaciół oraz celebrytów do różnych grup w zależności od stopnia zażyłości, ich mózg nie dokonywał takiego rozróżnienia – reakcja była niemal identyczna.

Jak to rozumieć? Psychologowie tłumaczą to, jako formę rekompensowania sobie samotności. Wybieramy to, co jest na dany czas najłatwiej dostępne. W efekcie osoby samotne żyją w nierzeczywistym świecie. "Samotność powoduje swego rodzaju zaburzenie postrzegania relacji międzyludzkich, co w naszym badaniu uwidoczniło się choćby w tym porównaniu swoich znajomych do celebrytów. Dla samotnych jakość więzi była podobna w obu przypadkach. Podejrzewamy, że samotność może potęgować zobojętnienie, a co za tym idzie niechęć do nawiązywania głębszych relacji, co jedynie wzmacnia ten szkodliwy efekt" – komentuje Andrea Courtney.

Uczona dodaje, że dbanie o relacje międzyludzkie jest istotne z wielu powodów, m.in. tych zdrowotnych. "Wsparcie społeczne jest nam niezbędne do życia. Jeśli dostrzegamy jego brak, starajmy się szukać rozwiązań" – zaznacza

Samotność wyniszcza psychicznie i fizycznie 

"Nasze odkrycia sugerują, że zrozumienie, w jaki sposób mózg odbiera słabe więzi, daje wgląd w negatywne skutki samotności" – dodała Andrea Courtney. To jedno z wielu badań, które pokazuje, że głęboka samotność wyniszcza ciało i umysł. Niedawno opisywaliśmy badanie, które udowadnia, że samotność zmniejsza aktywność neuronową mózgu. Możesz o tym przeczytać TUTAJ

Istnieje szereg naukowych dowodów na to, że więzi międzyludzkie mają kluczowe znaczenie dla naszego psychofizycznego dobrostanu. Niektóre badania wskazują na istotną korelacje między jakością życia towarzyskiego a stanem zdrowia.

Oznacza to, że głębokie relację chronią przed różnymi chorobami, np. występowaniem nadciśnienia, nadwagi, stanów lękowych. Natomiast doświadczenie samotności zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, nowotworów i przedwczesnej śmierci.

Źródło: londynek.net, PAP Life