Zamknij

Dlaczego ludzie są nieszczęśliwi? Psycholog wskazał dwie rzeczy

11.03.2021
Aktualizacja: 11.03.2021 23:20
Dlaczego ludzie są nieszczęśliwi?
fot. Shutterstock

Co sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi, niezadowoleni z siebie i niepogodzeni z teraźniejszością? Dr Joseph Ciarrochi, profesor psychologii na University of Western Sydney, podzielił się swoimi obserwacjami z gabinetu. Wskazał dwa najczęściej występujące nawyki osób, które negatywnie oceniają swoje życie. 

Kobieta na diecie od zawsze, mężczyzna, który uważa, że jeśli będzie się modnie ubierać, ludzie będą traktowali go poważniej. Do gabinetu psychologa przychodzą osoby, które zmagają się z różnymi trudnościami: kompulsywnym objadaniem, zakupoholizmem, problemem niekontrolowanego picia, spadkiem nastroju, wypalaniem. Lista jest długa. Dr Joseph Ciarrochi zauważył, że pewna grupa osób powtarza dwa nawyki, które mocno ich unieszczęśliwiają. 

1. Bezustanna próba ucieczki

Nieszczęśliwi ludzie ciągle przed czymś uciekają, a przede wszystkim przed poznaniem samego siebie. Im bardziej starają się uniknąć albo pozbyć nieprzyjemnych myśli, uczuć, pragnień, tym stają się one silniejsze. Próba ucieczki przed nimi wysysa z nich energię, którą mogliby spożytkować na coś istotnego i autentycznego.

Przypuśćmy, że całkowicie pochłania nas myśl o uwolnieniu się od obecnej wagi i zrzuceniu dziecięciu kilogramów. Oznacza to, że dopóki nie schudniemy, będziemy czuć się nie na miejscu. Innymi słowy, każdego dnia na diecie będziemy czuć, że nie jesteśmy dość dobrzy. Załóżmy, że udało im się schudnąć. Myślimy: „Teraz będzie w porządku! Mm odpowiednią wagę. I co dalej? Co będzie nas motywowało do utrzymania wagi?

Unikanie jest na dłuższą metę bardzo nieskuteczną formą motywacji. Często działa chwilowo, ale ostatecznie wysysa życie. Wcześniej czy później zapragniemy czegoś więcej. Zaczniemy szukać czegoś, do czego będziemy mogli dążyć. Życie autentyczne często oznacza poruszanie się w kierunku tego, na czym nam zależy, a nie oddalanie się od myśli czy uczuć takich jak poczucie winy lub bycie niewystarczająco dobrym.

2. Budowanie samoakceptacji na bazie wyglądu zewnętrznego

Drugi nawyk osób nieszczęśliwych to budowanie własnej oceny na podstawie opinii innych. Największy kłopot w budowaniu samoakceptacji na bazie tego, co widać na zewnątrz, polega na tym, że nie czyni ona naszego życia bogatszego i pełniejszym. Badania pokazują, że ludzie, którzy cenią sobie atrakcyjne i prestiżowe rzeczy, są mniej szczęśliwi i bardziej aspołeczni. Osoby, którym udaje się uzyskać pożądany wygląd i ukryć oznaki starzenia, nie czują, że ich życie staje się lepsze; z badań wynika, że właściwie czują się gorzej. Nadmierna koncentracja na wyglądzie zewnętrznym i nazbyt usilne dążenie do tego, by podobać się innym, mogą sprawić, że na dłuższą metę będziesz czuć się gorzej.

Źródło: "Pożegnaj wagę", Joseph Ciarroch