Zamknij

Co stopy mówią o tobie? Rozpoznaj to za pomocą tego zdjęcia

04.07.2021
Aktualizacja: 04.07.2021 13:34

Stopy są bardzo ważnym elementem ciała. To dzięki nim możemy utrzymać pionową postawę ciała, sprawnie się poruszać i wykonywać inne czynności. Co ciekawe, w zależności od kształtu i długości palców, wyodrębniono 3 rodzaje stóp. Mogą one świadczyć o cechach charakteru człowieka.

Zdrowe stopy: stopa rzymska, grecka czy egipska?
fot. Shutterstock

Na podstawie kształtu stóp starano się określić osobowość człowieka. Zapraszamy do zabawy - zobacz, czym charakteryzują się twoje stopy i co mogą powiedzieć o cechach twojego charakteru. Sprawdź też, na jakie schorzenia jesteś najbardziej narażona/y w związku z kształtem swoich stóp.

Typy stóp a cechy osobowości 

Nazewnictwo rodzajów stóp inspirowane jest nazwami starożytnych cywilizacji. Wyróżnia się trzy ich kształty, a wyznacznikiem jest tutaj długość palców:

  • stopa egipska (zwana inaczej spadzistą),
  • stopa grecka (inaczej stopa Mortona),
  • stopa rzymska (stopa kwadratowa).
shutterstock_1151255810_rodzaje stop
fot.

fot. Shutterstock

Stopa egipska: występuje u 70% populacji. Najdłuższy jest pierwszy palec (paluch). Pozostałe palce są ustawione w linii prostej, ostro nachylone. Warto wiedzieć, że ten typ stopy był uważany za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia. 

Możliwe schorzenia: haluksy, bolesne modzele na podeszwie stopy, przykurcz ścięgna Achillesa, palce młotkowate. 

Co zwiększa ryzyko powstania takich deformacji? Wymienia się przede wszystkim: skłonności rodzinne, noszenie obuwia z wąskimi noskami, przykurcz ścięgna Achillesa, duże płaskostopie, choroby ogólnoustrojowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów, koślawość kolan, osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego.

loader

Osoby mające stopy egipskie są marzycielami, skrytymi, z aurą tajemniczości. Miewają zmienne nastroje, potrafią działać nerwowo i chaotycznie. Z zewnątrz sprawiają wrażenie twardych i niedostępnych, ale za tym pancerzem kryje się wrażliwość.

Dowiedz się więcej: Ciągle masz zimne dłonie i stopy? Zobacz, z czego to wynika

Stopa rzymska (inaczej stopa kwadratowa, zwana również stopą polinezyjską) występuje jedynie u 10% populacji. W stopie rzymskiej palce pierwszy, drugi i trzeci mają praktycznie taką samą długość, a palec czwarty i piąty są znacznie krótsze. Rozkład ciężaru w tym typie stopy jest najbardziej korzystny dla postawy.

Osoby mające tego typu stopy cechuje nieco awanturniczy charakter, ale także ciekawość świata, zamiłowanie do podróży oraz chęć przebywania z innymi ludźmi.

Stopa grecka: występuje ona u 20% populacji. Najdłuższy jest drugi palec. Palec III, IV, V mogą być ułożone w linii prostej, nachylonej ostro, albo mogą być podobnej długości. Stopa grecka predysponuje do występowania halluksa, podobnie jak stopa egipska.

Możliwe schorzenia to: palce młotkowate, zniekształcenia drugiego palca, nagniotki.

Osoby mające stopę grecką są dynamiczne, aktywne i entuzjastycznie nastawione na życie.

Źródło: footmedica.pl