Zamknij

Pieniądze szczęścia nie dają. Daje je czas [BADANIA]

Aleksandra Supryn
11.01.2016 14:26

Co daje Ci szczęście? Wolałbyś mieć pokaźną sumę na koncie czy czas wolny na hobby i przyjemności? Okazuje się, że większość ludzi wybiera to drugie. Udowodnili to kanadyjscy naukowcy.

Co daje szczęście? Pieniądze czy wolny czas? Sprawdź!

Badacze z University of British Columbia przeprowadzili aż 6 różnych eksperymentów na grupie 4600 osób. Z badań wynika, że cenienie wolnego czasu ponad pogoń za pieniądzem wiąże się w poczuciem szczęścia.  

Jak być szczęśliwym?

Naukowcy pytali uczestników eksperymentu o bardzo praktyczne sprawy. Wymyślili teoretyczne scenariusze, a później pytali badanych jak zachowaliby się w danej sytuacji.

Np. czy woleliby zamieszkać w drogim mieszkaniu, które znajduje się blisko ich pracy czy w mieszkaniu znacznie tańszym, ale znajdującym się o wiele dalej od miejsca, w którym pracują.

Ponad połowa osób odpowiedziała, że wybraliby droższe mieszkanie, ponieważ woleliby nie poświęcać swojego wolnego czasu na dojazd do pracy.

To jednak nie wszystko. Okazuje się również, że badani woleliby wybrać kierunek studiów, po którym praca będzie mniej płatna, ale nie będą musieli robić nadgodzin, niż lepiej płatną pracę, której trzeba poświęcić dużo dodatkowe czasu.

Co więcej, płeć oraz roczny dochód nie miały wpływu na różnice w wyborach.

Za to wiek to już inna kwestia. Osoby starsze znacznie częściej wybierały czas, nie pieniądze. Naukowcy łączą to z tym, że z wiekiem ludzie chcą spędzać czas na czymś bardziej wartościowy.
Wolą spędzić go z rodziną lub na robieniu tego co kochają, niż na nieustannym przesiadywaniu w firmie i dodawaniu kolejnych zer do kont bankowych.

Pomimo że wyniki bardzo mile zaskakują, trzeba zwrócić również uwagę na to, że w eksperymencie nie uczestniczyły osoby na skraju ubóstwa. Były to zazwyczaj osoby o dość stabilnej sytuacji finansowej. Nie trudno więc się domyślić, że jeśli w badaniu wzięłyby udział osoby, które muszą martwić się o byt swój i swojej rodziny, konkluzja byłaby inna.

Czy ludzie bogatsi są szczęśliwsi?

To, że duże kwoty pieniędzy nie dają szczęścia udowodniono już we wcześniejszym eksperymencie. Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton sprawdzali jaka konkretna kwota pieniędzy sprawia, że ludzie są szczęśliwi.

Okazało się, że nie potrzebujemy zarobków rzędu milionów. Wystarcza kwota, która zapewni nam wygodę i stabilność. Z wyliczeń amerykańskich naukowców wynika, że powinno to być nie więcej niż 75 tysięcy dolarów rocznie (ok. 6,2 tysiąca miesięcznie).

Niższe zarobki sprawiają, że ludzie czują się odseparowani od społeczeństwa, a więc i nieszczęśliwi. Z kolei osoby, których roczna pensja jest wyższa niż ta kwota nie stają się przez to bardziej zadowoleni ze swojego życia. Często stają się zblazowani i nie wiedzą na co wydawać nadmiar pieniędzy.

___

ZdrowoBardzo / AS