Zamknij

Autyzm u dorosłych. Jak zaburzeni radzą sobie w codziennym życiu?

22.12.2020
Aktualizacja: 22.12.2020 20:34

Autyzm u dorosłych diagnozuje się rzadko. Zazwyczaj do rozpoznania zaburzenia dochodzi około 2. roku życia dziecka. Są jednak osoby, które mają objawy autyzmu, a mimo to udaje im się funkcjonować w społeczeństwie. Jakie są objawy autyzmu u dorosłych i jak radzą sobie oni wśród zdrowych ludzi? Sprawdź!

dorosły cierpiący na autyzm
fot. Shutterstock

Dorośli autyści często uważani są za ekscentryków lub dziwaków. Stronią od ludzi, nie zachowują kontaktu wzrokowego, wykazują kłopoty z komunikacją. Autyzm u dorosłych objawia się niezdolnością do odczytywania komunikatów niewerbalnych - metafor, idiomów, aluzji. Ponadto dorośli autyści są wrażliwi na dźwięki i hałas.

O autyzmie dziecięcym mówimy wtedy, gdy ujawnia się on w pierwszych trzech latach życia dziecka. Bywa, że tego zaburzenia rozwoju nie można zdiagnozować wcześniej i dochodzi do tego dopiero w wieku 4. czy 5. lat - wtedy mamy do czynienia z autyzmem atypowym. Niekiedy do rozpoznania dochodzi jeszcze później. Jakie są objawy autyzmu u dorosłych?

Autyzm u dorosłych - objawy

Autyzm u dorosłych zazwyczaj upośledza zdolności komunikacyjne i relacje społeczne. Autysta:

  • nie podejmuje kontaktu wzrokowego,
  • nie umie budować więzi,
  • nie potrafi wyrazić własnych emocji,
  • ma problem z rozpoznaniem uczuć innych ludzi,
  • nie toleruje zmian,
  • odczytuje komunikaty niewerbalne w sposób bardzo dosłowny.

Dorosły z autyzmem nie rozumie metafor, żartów i aluzji, wszystkie wypowiedzi odbiera w sposób bardzo dosłowny. Nie stosuje mowy potocznej i idiomatycznej, bo jej nie rozumie, co utrudnia nawiązywanie więzi międzyludzkich. Może mówić w sposób formalny, używając kalek słownych, jakby cytował dzieło naukowe lub podręcznik. Często jego wypowiedzi są nieadekwatne do sytuacji i niedostosowane do kontekstu. Osoby cierpiące na autyzm cechuje uboga mowa ciała, oziębłość i zaburzenia integracji sensorycznej, czyli problem z odbieraniem bodźców. Autysta może unikać pewnych miejsc ze względu na hałas. Może nie lubić się przytulać i sztywnieć, gdy to się dzieje. Dorosły cierpiący na autyzm może wykazywać także obsesyjne zainteresowania, np. zapamiętywać rozkłady jazdy lub daty urodzenia znanych osób. Autyści żyją według określonego schematu i planu, dlatego nie lubią zmian. Każdy zmiana harmonogramu powoduje u nich niepokój i lęk, a nawet agresję. 

Autyzm u dorosłych a autyzm wysokofunkcjonujący i zespół Aspergera

Autyzm jest nieuleczalny, można sobie jednak z nim radzić i nauczyć się komunikacji. Tak samo nie ma jednej przyczyny autyzmu, nie istnieją dwa jednakowe przypadki zaburzeń ze spektrum autyzmu. Mogą one różnić się stopniem zaawansowania problemu. 

Niektóre osoby cierpiące na autyzm mogą mieć problem z funkcjonowaniem w dorosłym życiu. Inne jednak założą rodziny i poradzą sobie z codziennością. Zauważono, że osoby z wysokofunkcjonującą odmianą autyzmu mogą mieć iloraz inteligencji taki sam jak ludzie pozbawieni zaburzeń autystycznych, a nawet wyższy.

W porównaniu z autystami cierpiącymi na zaburzenia o cięższym przebiegu osoby z wysokofunkcjonującym autyzmem mają mniejsze problemy w komunikacji społecznej czy te związane z rozwojem mowy. Osiągają oni zazwyczaj dobre wyniki w szkole, a w dorosłym życiu zakładają rodziny i podejmują pracę. Nawet dla osób z taką odmianą autyzmu trudności może sprawiać praca w zespole, ale mogą sobie one doskonale poradzić na samodzielnych stanowiskach.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznaje się zazwyczaj w pierwszych latach życia dziecka. Zdarza się jednak, że jeśli objawy nie są tak widoczne jak w cięższych odmianach autyzmu, zaburzenie może być zdiagnozowane dopiero w dorosłości. Według danych szacunkowych ponad 30 proc. przypadków zespołu Aspergera (najłagodniejsze zaburzenie ze spektrum autyzmu) jest niezdiagnozowana, powodując wykluczenie tych osób, ponieważ otoczenie uznaje je za ekscentryczne i dziwaczne.

W niektórych krajach dla osób z autyzmem tworzy się mieszkania grupowe, zapewniając im opiekę, ale jednocześnie nie odbierając prawa do samodzielności. Niezależnie od stopnia autyzmu takie osoby mogą znaleźć pomoc u terapeutów i uczestniczyć w zajęciach, które poprawiają komunikację społeczną i odczytywanie komunikatów oraz uczą samodzielności. Poza terapią behawioralną dorośli z autyzmem mogą i powinni uczestniczyć warsztatach, które nauczą ich angażowania się w życie społeczne, takich jak zajęcia teatralne, plastyczne, logopedyczne, dogoterapia czy muzykoterapia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!