Zamknij

Twoje dziecko doświadcza przemocy szkolnej? Powstała mobilna aplikacja do zgłoszeń

21.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 12:30
Agresja wśród dzieci i młodzieży
fot. Shutterstock

Przemoc wśród dzieci i młodzieży staje się coraz większym problemem. Według danych prawie 50% uczniów przyznaje się do bycia ofiarą przemocy w szkole. Psychologowie z Uniwersytetu SWPS w odpowiedzi na problem stworzyli aplikację, która ma pomóc zwalczać agresję.

  • Powstało nowoczesne narzędzie do walki z przemocą w szkołach.
  • Aplikacja RESQL ma pomagać i zapobiegać, edukując zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na całym świecie co najmniej 1 na 3 uczniów w wieku 13-15 lat doświadczył lub doświadcza dręczenia. W Polsce prawie połowa uczniów przyznaje się do bycia ofiarą przemocy przynajmniej raz w ciągu kilku miesięcy.

Sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich przykrych doświadczeniach. Nie zawsze jest też możliwość zgłoszenia się do psychologa, szkolnego, bo tych wciąż brakuje w instytucjach oświaty. Rodzice albo nie wiedzą, jak pomóc, albo traktują to jako coś „normalnego”. Mówią do dziecka: „W szkole tak bywa, niektórzy się przezywają, nie lubią”. W ten oto sposób,  osoby doświadczające nękania, agresji często nie potrafią same poradzić sobie z problemem. Zostawia to ślady w psychice, dziecko doświadczający przemocy mają skłonności do ryzykownych zachowań, depresji czy nawet prób samobójczych.

Przemoc w szkołach się szerzy: co możemy zrobić?

Dane zebrane przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Od czego należy zacząć? Najlepiej od otworzenia oczu na problem. Obowiązkiem dorosłych jest zareagowanie - odwracanie wzroku nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodzica, cioci, wujka jest poważnym zaniedbaniem. Zespół psychologów wpadł na pomysł stworzenia narzędzia, które pozwoli na konfrontowanie się z problemem.

– Brak reakcji na przemoc to sygnał dla oprawcy, że może bezkarnie działać, a dla innych, że sytuacja nie wymaga ich interwencji – podkreśla dr Radosław Kaczan, psycholog, Uniwersytet SWPS.

Zespół psychologów Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dra Radosława Kaczana zrealizował projekt RESQL, w którym przebadano uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt opiera się na aplikacji, umożliwiającej anonimowe zgłoszenia incydentów przemocy przez ucznia, dzięki czemu zgłoszenie trafia bezpośrednio do nauczycieli.

Interwencja poprzez mobilną aplikację

Aplikacja wyposażona jest w tzw. „zestawy interwencji”, czyli materiały mające na celu ułatwienie reagowania i podejmowania decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu. Dodatkowo nauczyciele mogą korzystać z przygotowanych przez psychologów i pedagogów specjalnych scenariuszy lekcji dotykających problematyki przemocy szkolnej.

Jak aplikacja może zwalczyć zjawisko przemocy w szkołach?

Schemat pracy RESQL jest bardzo prosty. Wystarczy, że uczeń, który uczestniczy lub jest świadkiem niebezpiecznej sytuacji, zgłosi ten incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy. Podanie swoich personaliów w tym przypadku jest zupełnie dobrowolne – zgłaszający może zachować anonimowość albo ujawnić swoje dane. Zgłoszenie trafia do nauczyciela interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i reaguje. Każdy z nauczycieli ma dostęp do panelu interwenta, w którym znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz napływające zgłoszenia. Dyrektor szkoły również posiada dostęp do swojego panelu, który umożliwia mu analizę zdiagnozowanych problemów, a także raportów dotyczących każdego zgłoszenia w jego szkole.

Źródło: SWPS