Problem aborcji jest jak góra lodowa - najwięcej wyzwań jest niewidocznych - napisał Blog Ojciec

27.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 14:26
Blog Ojciec o aborcji.
fot. Shutterstock

Kamil Nowak, autor bloga „Blog Ojciec” nie po raz pierwszy porusza w sieci ważne tematy, przede wszystkim dotyczące życia rodzin. Tym razem odniósł się do aktualnych wydarzeń w naszym kraju – zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Zrobił to za pomocą symbolicznej grafiki.

  • Blog Ojciec odniósł się do tematu aborcji. Porównał ją do góry lodowej. Grafika odpowiada na pytanie, ile jest w nas nieświadomości.

Blog Ojciec podzielił się grafiką, ukazującą  górę lodową. To znany z  psychologii motyw, który obrazuje, jak wiele kwestii ukrywa się w ludzkiej nieświadomości. 

Wierzchołkiem góry lodowej, czyli część, która wystaje ponad powierzchnię wody, to świadome zachowania. To na nich skupiamy swoją uwagę, bo są dla nas łatwo dostępne. Ale to, co możemy zaobserwować, to jedynie niewielka część ludzkiego doświadczenia, tak jak to widać na rysunku. Ta część góry lodowej jest wg Freuda symbolem świadomości człowieka.

Pozostała część góry znajduje się pod powierzchnią wody i jest symbolem nieświadomości, która - jak widać - ma największy wpływ na nasze życie. Każda warstwa, znajdująca się poniżej lustra wody, reprezentuje część ludzkiego doświadczenia, które jest unikalne dla każdego człowieka, a więc: postawy, uczucia, poglądy, oczekiwania, pragnienia, i w końcu: nasze „prawdziwe ja”.

Symbol góry lodowej w temacie aborcji

Góra lodowa – co się kryje pod złością wielu kobiet?  Samotność, brak wsparcia ze strony rządu w macierzyństwie, brak edukacji seksualnej i dialogu w ogromnie ważnej sprawie, czyli życia matek i ich dzieci.

Ważna informacja

W psychologii Zygmunt Freud użył metafory góry lodowej dla zobrazowania naszego, ludzkiego doświadczenia.

My - kobiety nie jesteśmy jak skały

Kobiety wyszły na ulicy, aby strajkować, również  w sieci co chwilę ukazują się nowe przesłanki, mówiące o tym, że zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych to rodzaj uprzedmiotowienia Polek. Do sprawy odnoszą się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, w tym Kamil Nowak, znany autor bloga dotyczącego rodzicielstwa. Udostępnił grafikę, która pociągnęła dyskusję. „Wykluczenie... Dlaczego tak mało się o tym mówi” – pisze Paulina, która odniosła się do symboliki góry lodowej.

Za tematem aborcji kryje się bardzo wiele – brak dostępu do edukacji seksualnej dzieci, młodzieży i rodziców; brak wsparcia psychicznego i finansowego rodzin. „Tak, aborcja to wierzchołek góry lodowej”. – słusznie przyznaje internautka.

„Mówi się, że w krajach gdzie jest porządna edukacja seksualna, dostęp do antykoncepcji i prawo do aborcji tym samym ilość aborcji w danym kraju spada. Myślę, że coś w tym jest. A w Polsce nie ma żadnych z tych rzeczy... tylko średniowiecze i ciemnogród” – dodaje kolejna osoba.
Pod postem przeważają głosy, które mówią o tym, jak ważny jest to temat i nie może to pozostać w obecnej postaci. „Dokładnie tak jest! Za tą aborcją kryje się bardzo wiele... Mam nadzieję, że nie zostanie to tylko na decyzji TK”.