Okiem eksperta: Badanie nasienia u mężczyzn. Na czym to polega?

22.02.2016 08:45

W bezskutecznych staraniach o potomstwo, przyczyn niepłodności szuka się u kobiet. Jednak „wina” często może leżeć po stronie jakości męskiego nasienia. W obecnych czasach problem ten dotyka coraz większej liczby mężczyzn. 

Okiem eksperta: Badanie nasienia u mężczyzn. Na czym to polega? fot. Jak przygotować się do badania nasienia? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym badaniem do oceny płodności mężczyzn jest badanie nasienia, które pozwala określić szereg parametrów związanych z liczbą, budową oraz aktywnością plemników. Najnowsze normy i procedury postępowania zostały określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 r.

Jak przygotować się do badania?

Badanie należy wykonać po 2-7 dniach wstrzemięźliwości płciowej. Nasienie powinno zostać oddane w całości (drogą masturbacji) do odpowiedniego, podpisanego pojemnika w pomieszczeniu, znajdującym się w pobliżu laboratorium lub, jeśli nie jest to możliwe, w warunkach domowych do specjalnej prezerwatywy, a następnie przekazane do badania w ciągu 1 godziny. Ważne jest niedopuszczenie do jego wychłodzenia – transport powinien odbywać się w temp. 20-37°C.

Parametry ocenianie podczas badania

Badanie nasienia dzieli się na ocenę makroskopową i mikroskopową.

Ocena makroskopowa polega na analizie czasu upłynnienia, który powinien nastąpić w ciągu 60 min. od ejakulacji. Kolejnym parametrem jest objętość oraz wygląd. Prawidłowa barwa nasienia określana jest jako szaro-opalizująca, mleczno-szara i nieprzezroczysta. Dodatkowo sprawdza się lepkość i pH, które powinno mieścić się w zakresie od 6,0 do 10,0.

Druga część badania to ocena mikroskopowa. Na początku dokonuje się wstępnej analizy preparatu. Następnie zlicza się plemniki, których wynik podawany jest jako koncentracja w mln/mL lub jako całkowita liczba plemników w ejakulacie.

Oprócz tego bada się ruch, żywotność i budowę morfologiczną. Prawidłowo zbudowane plemniki składają się z główki, wstawki oraz witki. Dodatkowo można je podzielić na poruszające się ruchem postępowym, niepostępowym (w miejscu, po małych okręgach) i nieruchome. Podczas badania sprawdza się również ilość tzw. komórek okrągłych i leukocytów.

Lista zaburzeń przy badaniu nasienia jest dosyć długa, jednak warto zapamiętać kilka podstawowych pojęć. Jednym z nich może być azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie lub normozoospermia, gdy wszystkie parametry w badaniu mieszczą się w wartościach referencyjnych.

Inne badania w diagnostyce niepłodności

Oprócz badania nasienia można wykonać badania biochemiczne, immunologiczne mikrobiologiczne. Czasem również występują wskazania do badania genetycznego, ultrasonograficznego (USG) lub biopsji jąder.

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?                                                       

Niepłodność u mężczyzn może wynikać z bardzo wielu czynników. Zaobserwowano, że do głównych przyczyn należy nieodpowiedni tryb życia, stres, zmęczenie, pracoholizm – dlatego tak ważny jest odpoczynek oraz zbilansowana dieta.

Należy unikać także używek, takich jak papierosy, narkotyki, nadużywanie alkoholu czy niektórych leków.

Poprawę stanu nasienia może również wspomóc wysiłek fizyczny. Jednak nie powinien być on przesadny, ponieważ zbyt intensywne treningi lub stosowanie odżywek hormonalnych, po które sięga się, aby zwiększyć masę mięśniową, mogą mieć negatywny wpływ na jakość plemników. Kolejnym czynnikiem wpływającym na niepłodność jest przegrzewanie jąder, wynikające na przykład z noszenia nieodpowiedniej bielizny.

Ponadto, równie istotnym aspektem jest zanieczyszczone środowisko, które także może szkodzić. Szczególnie narażone są osoby mające w pracy styczność ze szkodliwymi substancjami, metalami ciężkimi czy emisją fal.

___

ZdrowoBardzo / Aneta Moskalik

 

Źródło:

  1. Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r., opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) i Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL)
  2. U. Dudziak „Psychologiczne aspekty problemu niepłodności” Diagnosta Laboratoryjny 2015; 37(1); 20-21