Plemniki można wykorzystywać w leczeniu raka. Jak to możliwe?

21.12.2017 14:16

Plemniki mogą mieć nowe zastosowanie. Naukowcy uważają, że plemniki są idealnym nośnikiem leków, ponieważ są przystosowane do poruszania się wewnątrz ciała. Przeprowadzone badania potwierdzają, że plemniki można wykorzystywać w leczeniu nowotworów. Jak to możliwe?

Plemniki można wykorzystywać w leczeniu raka. Jak to możliwe? fot. East News

Chemioterapia jest skuteczna w leczeniu raka, jednak ma szereg skutków ubocznych. Ponieważ niszczy zarówno komórki chore, jak i zdrowe, pacjenci poddawani chemioterapii są przeważnie wycieńczeni, cierpią z powodu wymiotów, osłabienia i złego samopoczucia. Dlatego naukowcy od lat szukają rozwiązania, które pozwoliłoby skutecznie walczyć z nowotworem, celując bezpośrednio w źródło problemu, bez konieczności dodatkowego osłabiania organizmu chorego.

Haifeng Xu z Leibniz Institute for Solid State and Materials Research w Niemczech i jego zespół prowadzą badania z wykorzystaniem plemników przeznaczonych do przenoszenia leków na raka kobiecych narządów płciowych. Naukowcy zauważyli, że gdy napełniali główki plemników doksorubicyną, antybiotykiem o działaniu cytostatycznym,  i uwalniali je w naczyniu zawierającym małe guzy raka szyjki macicy, plemniki płynęły w kierunku guzów, zabijając 87% komórek w ciągu trzech dni.

Zagłosuj

Uważasz, że leczenie raka z pomocą plemników to dobry pomysł?

Zespół dopasował plemniki do małych, czteroramiennych wiązek żelaza, które umożliwiły im sterowanie plemnikami za pomocą magnesów. Gdy nasienie uderzyło w guza, ramiona otworzyły się, uwalniając plemniki i pozwalając im wpłynąć do guza, a co za tym idzie -  dostarczyć lek. Naukowcy twierdzą, że plemniki doskonale sprawdziły się jako nośnik leku, co w dużym stopniu minimalizowało toksyczne efekty uboczne i niepożądaną akumulację leku w zdrowych tkankach.

Badania wskazują, że plemniki mogą być przydatne w leczeniu i wykrywaniu innych schorzeń żeńskiego układu rozrodczego, takich jak endometrioza.

Źródło:

Alice Klein, Hijacked sperm carry chemo drugs to cervical cancer cells, Magazyn New Scientist

http://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.7b06398

________
zdrowie.radiozet.pl/nk

Oceń