Zamknij

#sexedpl: Anja Rubik będzie edukować Polaków o sprawach intymnych

Monika Piorun
26.10.2017 16:54
#sexedpl: Anja Rubik będzie edukować Polaków o sprawach intymnych
fot. instagram.com/anja_rubik

W Polsce seks jest nadal tematem tabu. Mimo że nastolatki coraz wcześniej rozpoczynają aktywność płciową a coraz młodsze dziewczęta zostają matkami, w szkołach brakuje edukacji seksualnej na odpowiednim poziomie. Znana modelka wraz z wieloma gwiazdami już 28 października rozpoczyna kampanię, która ma wyjaśnić wszystko, o co wstydzimy się zapytać.

Jak rozmawiać z córką lub synem o seksie, masturbacji czy wielu innych sprawach intymnych i skutecznej antykoncepcji? Wielu Polaków nie ma o tym pojęcia. Dorośli wstydzą się poruszać takie tematy z dziećmi. Szkoła niestety wcale w tym nie pomaga. Edukacja seksualna pozostawia wiele do życzenia - polskie podręczniki do nauczania tego przedmiotu powstają przy współpracy m.in. prof. Urszuli Dudziak - ekspertki MEN ds. nauczania życia w rodzinie. Skutek?

Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrasta liczba nastolatek, które zostają matkami. W 2015 roku ponad tysiąc dziewczynek w wieku od 13 do 15 lat urodziło dziecko. Brak wiedzy o tym, jakie są konsekwencje wczesnego rozpoczynania współżycia, często niezwykle komplikuje przyszłość młodych ludzi i nierzadko prowadzi do prawdziwych dramatów.

- Z powodu klimatu, który obecnie panuje w Polsce - braku edukacji seksualnej oraz konsekwentnie realizowanego planu rządu, by ograniczyć dostęp do antykoncepcji - zdecydowałam stworzyć kampanię edukacyjną, na którą będą się składać 60-sekundowe filmiki, których tematem będzie edukacja seksualna - tłumaczy na Facebooku światowej sławy modelka Anja Rubik, wyjaśniając, dlaczego zaangażowała się w kampanię społeczną #sexedpl.

Razem z Anją Rubik o ważnych kwestiach dotyczących życia intymnego będą rozmawiać znani Polacy - m.in. aktorzy - Magdalena Cielecka, Roma GąsiorowskaMaciej Stuhr i Sebastian Fabiański, polityk Robert Biedroń, reżyserka Małgorzata Szumowska, pisarka Dorota Masłowska, piosenkarka Monika Brodka, Mary Komasa, muzyk i kompozytor Radzimir "Jimek" Dębski czy blogerka Maffashion. Krótkie, 1-minutowe filmiki z ich udziałem, mają przełamać tabu dotyczące życia seksualnego Polaków.

Zrzut ekranu 2017-10-26 o 16.57.14 1
fot.
Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem Polakom brakuje edukacji seksualnej na odpowiednim poziomie?

Liczba głosów:

Zobacz także

15 ważnych lekcji, które wyedukują seksualnie Polaków

Każdego dnia będzie publikowana jedna z 15 wideo-lekcji na temat wybranego zagadnienia dotyczącego ważnego tematu, który dla wielu z nas wciąż stanowi tabu. Początek akcji powstałej we współpracy ze specjalistami oraz członkami zrzeszonej w mediach społecznościowych grupy "Dziewuchy Dziewuchom" będzie miał miejsce już w najbliższą sobotę 28 października. 

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π