Zamknij

Zrób ten prosty test, by sprawdzić, czy grozi ci przedwczesna śmierć

02.08.2022
Aktualizacja: 02.08.2022 11:06

Prosty test sprawdzający naszą równowagę może bardzo wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia i ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci – tak uważają naukowcy, którzy przeprowadzili badanie CLINIMEX Exercise, a jego wyniki opublikowali na łamach British Journal of Sports Medicine.

Stanie na jednej nodze
fot. Shutterstock

Okazuje się, że niezdolność do stania na jednej nodze przez 10 sekund wiąże się z większym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnych 10 lat. Tak więc problemy z utrzymaniem równowagi są jednym z pierwszych objawów pogarszającego się stanu zdrowia, zwłaszcza u osób starszych. Zdaniem naukowców, równowaga, w przeciwieństwie do wydolności tlenowej oraz siły i elastyczności mięśni, jest dość dobrze zachowana aż do szóstej dekady życia, kiedy to zaczyna stosunkowo szybko słabnąć.

Jednak ocena równowagi nie jest rutynowym badaniem wykonywanym w gabinetach lekarskich, a powinna. Jak wynika z badań, może być ona wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 10 lat życia. Potwierdza to analiza danych uczestników badania kohortowego CLINIMEX Exercise, które rozpoczęto w 1994 roku w celu oceny związku między różnymi miarami sprawności fizycznej, zmiennymi związanymi z wysiłkiem fizycznym i konwencjonalnymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego ze złym stanem zdrowia i śmiercią.

Analiza obejmowała dane 1702 osób w wieku 51–75 lat (średnia 61), o stabilnym chodzie. Podczas wizyt kontrolnych (w latach 2009-2020) sprawdzano ich wagę, robiono pomiar grubości fałdu skórnego oraz obwodu talii. W ramach kontroli uczestnicy zostali poproszeni o stanie na jednej nodze przez 10 sekund bez dodatkowego wsparcia. Aby poprawić standaryzację testu, uczestników poproszono o umieszczenie przedniej części stopy na podudziu drugiej nogi, trzymając ręce po bokach i patrząc prosto przed siebie. Dozwolone były trzy próby na obu nogach. Co piąty uczestnik badania nie zdał testu. Niezdolność rosła wraz z wiekiem.

Proporcje osób niezdolnych do stania na jednej nodze przez 10 sekund wynosiły:

  • 5 proc. wśród osób w wieku 51-55 lat;
  • 8 proc. wśród osób w wieku 56-60 lat;
  • 18 proc. wśród osób w wieku 61-65 lat,
  • 37 proc. wśród osób w wieku 66-70 lat,
  • 54 proc. wśród osób w wieku 71–75 lat.

Co istotne, osoby, które nie przeszły testu, miały gorszy stan zdrowia niż pozostałe osoby (m.in. były otyłe, miały choroby serca, nadciśnienie, niezdrowy profil tłuszczu we krwi, cukrzycę typu 2), a niezdolność do stania bez podparcia na jednej nodze przez 10 sekund wiązała się u nich ze zwiększonym o 84 proc. ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnej dekady.

Naukowcy podkreślają, że było to badanie obserwacyjne i badacze nie mieli pełnej informacji, chociażby na temat stylu życia badanych (w tym niedawnych upadków, poziomu aktywności fizycznej, diety, palenia i stosowania leków, które mogą zakłócać równowagę). Niemniej jednak naukowcy doszli do wniosku, że 10-sekundowy test równowagi jest szybkim i obiektywnym testem, który daje ważną wskazówkę dotyczącą zdrowie.

Źródło: British Journal of Sports Medicine