#Zostanwdomu - apelują medycy w mediach społecznościowych

11.03.2020 16:09
Hasztag
fot. Shutterstock

"Będzie długo, ale to WAŻNE"- tak zaczyna się wpis, który udostępniają na profilach w mediach społecznościowych medycy w całej Polsce. Co to za hasztag #zostanwdomu?

"W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego z rodziny, przyjaciół i znajomych jako lekarz, ale też jako zwykły człowiek - #zostanwdomu!" - tak zaczyna się dramatyczny apel personelu medycznego w Polsce do społeczeństwa.

Dalej, w żołnierskich słowach, wyłuszczony jest powód wystosowania apelu: "Młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej, ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka: ludzi 65+, chorych przewlekle, kobiety w ciąży. Ciężkie obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19 dla niektórych stanowi realny scenariusz".

Autorzy wpisu do sprawy podeszli łopatologicznie. Oto kilka zaleceń:

  • Jeśli potrzebujesz zakupów spożywczych zrezygnuj z supermarketu, spróbuj zrobić je online lub w osiedlowym sklepie - zostań w domu.
  • Jeśli chcesz obejrzeć film, zrezygnuj z kina, włącz Netflix, player, vod - zostań w domu.
  • Jeśli myślisz, że z dzieckiem miło spędzisz czas, zrezygnuj z sali zabaw, basenu, klubokawiarni, wyjmij w domu planszówki, kolejkę, klocki, odpal Świnkę Peppę, Vaianę - zostań w domu.
  • Jeśli potrzebujesz chwili modlitwy, skupienia, zrezygnuj z Mszy w niedzielę, odsłuchaj Papieża z Biblioteki Watykańskiej albo radia czy podcastu, przyjmij Komunię duchową - zostań w domu.
  • Jeśli miałeś zaplanowane spotkanie towarzyskie w centrum miasta, zrezygnuj z niego na rzecz nowego terminu albo spotkania w domu w małym gronie - zostań w domu.
  • Jeśli potrzebujesz ćwiczeń i ruchu, zrezygnuj z wyjścia na siłownię w godzinach szczytu, spróbuj zrobić trening z masą własnego ciała czy jakiś „skalpel” i - zostań w domu.
  • Jeśli potrzebujesz nowego swetra czy sukienki, zrezygnuj z odwiedzania galerii handlowych, spróbuj wybrać coś online lub odłóż zakupy na później - zostań w domu.
  • Jeśli możesz pracować zdalnie - zostań w domu.

"Wychodź z domu, kiedy to niezbędne" - puentują medycy.

Źródło: FB Będąc Młodym Lekarzem