Żonkile Marka Edelmana - lekarza i świadka historii powstania w getcie

Monika Piorun
19.04.2017 15:01
Żonkile Marka Edelmana - lekarza i świadka historii powstania w getcie
fot. East News/facebook.com/Muzeum Historii Żydów Polskich

Każdego 19 kwietnia nieznajoma kobieta miała przesyłać Markowi Edelmanowi - kardiologowi i jednemu z przywódców powstania w getcie warszawskim - bukiet żółtych kwiatów. Dziś papierowe żonkile przypominają o wydarzeniach, które przed laty miały miejsce w stolicy. 

19 kwietnia 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Pesach, rozpoczęło się powstanie w getcie żydowskim. Trwało do 16 maja 1943 r., kiedy wysadzono Wielką Synagogę w Warszawie. Uczestnikiem tych wydarzeń był słynny lekarz kardiolog - Marek Edelman. Choć zmarł 7 lat temu, 2 października 2009 roku, to właśnie za jego sprawą do naszych czasów przetrwały symboliczne, jaskrawożółte kwiaty, które mają upamiętniać szaleńczy zryw żydowskich powstańców.

Paula Sawicka - psycholożka i prezes Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" wyjaśnia, dlaczego 100 tys. papierowych żonkili - które ponad tysiąc wolontariuszy będzie już po raz piąty wręczać dziś mieszkańcom stolicy - wybrano na symbole tego, co stało się w getcie.

W tym roku ilość żółtych kwiatów będzie rekordowa. Wyprodukowano ich o 40 tys. więcej niż w 2016 roku. Do akcji ma się przyłączyć ponad tysiąc szkół, bibliotek i instytucji kultury. - Prośbę o przysłanie żonkili otrzymaliśmy nawet od Duńczyków a także od naszych partnerów z USA, Niemiec i Izraela - wyjaśniają pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W każdą rocznicę powstania - bez względu na to, czy Marek Edelman - ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - był w obecny w stolicy czy nie - otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Żonkile mieli przynosić mu też jego pacjenci, których serca leczył aż do późnej starości.

Marka Edelmana wspomina też rabin Michael Schudrich:

Historię lekarza i jednego z przywódców powstania w getcie żydowskim można zgłębić dzięki wyprodukowanemu przez "Polin" komiksowi, wyjaśniającemu, w jaki sposób żółte kwiaty stały się symbolem wydarzeń zapoczątkowanych 19 kwietnia 1943 roku.

Komiks można ściągnąć bezpłatnie ze strony: wasze.polin.pl

Zrzut ekranu 2017-04-19 o 14.29.58

W 2017 roku akcję "Żonkil" wsparła reżyserka Agnieszka Holland, modelka Anja Rubik, aktorki - Agata Kulesza i Małgorzata Kożuchowska oraz reprezentant młodego pokolenia - Maciej Musiał.

Zrzut ekranu 2017-04-19 o 15.06.22
1 getto
22 getto

O akcji "Żonkil" opowiada Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

Zrzut ekranu 2017-04-19 o 12.51.07 1

19 kwietnia godz. 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Nieludzka medycyna" w reżyserii Waldemara Dzikiego ze specjalnym udziałem Mai Komorowskiej. Monodram opiera się na wspomnieniach Adiny Blady-Szwajger - lekarki z getta i łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Zrzut ekranu 2017-04-19 o 16.17.45

W piątek 21 kwietnia o godz. 20.00 pamięć o powstańcach zostanie uczczona podczas koncertu orkiestry Simfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Muzycy wykonają utwory m.in. Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz Mieczysława Weinberga (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc).

fot. facebook.com/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

- Ojczyzną Żydów jest... pamięć. Pamiętajmy - przekonuje Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π