Żonkile Marii Curie - symbole walki z nieuleczalnymi chorobami

Monika Piorun
03.03.2017 20:03
Żonkile Marii Curie - symbole walki z nieuleczalnymi chorobami
fot. Żonkile dla pielęgniarek Fundacji Marii Curie

Do 12 marca na ulicach Londynu można podziwiać instalację złożoną z ponad 2 tys. ręcznie robionych żonkili. Tyle samo pielęgniarek liczy organizacja wspierająca osoby cierpiące na nieuleczalne choroby. Jej patronką jest Maria Skłodowska-Curie.

"Ogrody Światła" to projekt realizowany przez Fundację Charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC), która od 1948 roku pomaga pacjentom chorującym na najcięższe postacie nowotworów i dolegliwości, wobec których lekarze są bezradni i nie potrafią znaleźć na nie żadnego ratunku. Każdego roku ponad 2 tys. wolontariuszek udaje się nieść nadzieję 50 tysiącom pacjentów. 

Zobacz także

Specjalnie dla nich powstała magiczna instalacja złożona z dokładnie 2 100 jaskrawych kwiatów, od których nocą bije niezwykły blask - tak jak od tych, którzy niosą nadzieję chorym, pogrążonym w czarnej rozpaczy.

Każdy z żonkili jest podświetlony i ma wbudowany głośnik. Ręcznie robione kwiaty mogą nam opowiedzieć historię podopiecznych pielęgniarek współpracujących z MCCC.

Nie bez powodu na patronkę tej organizacji wybrano naszą rodaczkę - Marię Skłodowską-Curie (którą na świecie rozpoznaje się głównie pod nazwiskiem jej męża).

Niezwykłe odkrycia pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla (i to dwukrotnie), przyczyniły się do rozwoju medycyny i leczenia najciężej chorych pacjentów za pomocą metod wykorzystywanych w radiochemii, radiologii i radioterapii.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
MCCC_logo_1

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π