Żonkile Marka Edelmana. Dlaczego stały się symbolem powstania w getcie?

Monika Piorun
19.04.2018 11:15
Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
fot. Muzeum Polin/East News

Z jakiego powodu każdego 19 kwietnia tysiące ludzi wpina żółte, papierowe kwiaty w klapę płaszczy lub kurtek? Przyczyniła się do tego historia, jaką opowiedział Hannie Krall lekarz Marek Edelman. 

Co roku, 19 kwietnia, nieznajoma kobieta miała przesyłać kardiologowi i jednemu z przywódców powstania w getcie warszawskim bukiet żonkili. Jeden z elementów poruszającej rozmowy Marka Edelmana z Hanną Krall opisano w jej książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Dziś symboliczne żółte kwiaty przypominają o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach. Rozpoczęło się wtedy powstanie w getcie żydowskim, które trwało do połowy maja 1943 roku. Jaskrawożółte kwiaty mają upamiętniać szaleńczy zryw powstańców.

W każdą rocznicę powstania Marek Edelman ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się także zwykli pacjenci, których serca leczył aż do późnej starości. Kardiolog co roku aż do śmierci składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Zobacz także

Marka Edelmana wspomina też rabin Michael Schudrich:

Żonkile 2018: „Łączy nas pamięć”

W 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu największego zrywu Żydów podczas II wojny światowej: powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz szósty zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Jej ambasadorami zostali: Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Dawid Ogrodnik oraz Radzimir Dębski (JIMEK), który wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Chórem Filharmonii Narodowej wykona uroczysty koncert „Łączy nas Pamięć” na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Ponad 1,5 tys. wolontariuszy 19 kwietnia będzie wręczać mieszkańcom stolicy papierowe żonkile. Podobne działania podejmą również szkoły, biblioteki i w sumie około tysiąc różnych instytucji na terenie całego kraju.

Zrzut ekranu 2018-04-19 o 10.09.46
Zrzut ekranu 2018-04-19 o 10.10.05
Zrzut ekranu 2018-04-19 o 10.09.57

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π