Polski żołnierz oddał najwięcej krwi w Europie. Uratował życie 70 osób

Monika Piorun
07.02.2017 16:54
Polski żołnierz oddał najwięcej krwi w Europie. Uratował życie 70 osób
fot. Polski żołnierz oddał najwięcej krwi w Europie. Uratował życie 70 osób

Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie od niemal trzech dekad jest honorowym dawcą krwi. Niedawno pobił europejski rekord w ilości krwi, którą w sumie oddano od jednej osoby.

Zamiast przelewać krew na froncie, można z niej zrobić dobry uczynek i pomóc najbardziej potrzebującym pacjentom. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę polski oficer, którego krew uratowała życie aż 70 pacjentom.

W sumie przetoczono od niego ponad 155 litów krwi - nikomu w Europie nie udało się osiągnąć podobnego wyniku. Jest pierwszym Polakiem, który został ogłoszony rekordzistą w tej dziedzinie.

Zobacz także

Pierwszy raz do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa pan Jacek trafił w lutym 1988 roku, kiedy miał niecałe 20 lat. Od tego momentu oddaje krew regularnie - co kilka tygodni.

Daj coś z siebie na ferie - oddaj krew

Ze względu na to, że w tej chwili w wielu miejscach w Polsce trwają ferie, banki krwi - podobnie jak podczas wakacji - świecą pustkami. Z tego powodu europejski rekordzista włączył się w akcję "Daj coś z siebie na ferie" organizowaną przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Do punktów krwiodawstwa można się jednak zgłaszać w całej Polsce.

Każdego dnia pacjenci potrzebują ponad tysiąc litrów krwi (na jedną operację zużywa się od 2 litrów do nawet 15 litrów), zaś pojedynczy dawca może oddać jej za każdym razem nie więcej niż 450 mililitrów. Na pokrycie tego zapotrzebowania banki krwi musiałyby otrzymywać materiał pobrany od 2 tys. honorowych dawców.

Oddać krew może każdy pełnoletni obywatel, którego stan zdrowia na to pozwala. Oprócz satysfakcji i wolnego dnia pracy, za swój szlachetny czyn chętni mogą dostać kilka tabliczek czekolady.

Zagłosuj

Ile razy w życiu udało Ci się oddać krew?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/π