Zamknij

Komisja Europejska: szczepionki przeciw Omikronowi zatwierdzone. Niebawem w Polsce

02.09.2022 15:37

Komisja Europejska dopuściła do stosowania dwie szczepionki przypominające, zaadaptowane do zapewnienia szerszej ochrony przed COVID-19. Chodzi o zmodyfikowane szczepionki Moderny i Pfizer/BioNTech dające ochronę przed podwariantem Omikron.

KE zatwierdza szczepionki przeciwko Omikronowi
fot. Schutterstock

Zaadaptowane wersje preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna, ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omicron BA.1 oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2 zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską – podała na Twitterze komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides. Wczoraj pozytywną opinię wydała już Europejska Agencja Leków (EMA).

– Więcej zezwoleń powinno pojawić się wkrótce, rozpoczynając kampanie szczepień w państwach członkowskich UE – zapowiedziała Kyriakides.

Comirnaty i Spikevax – nowe szczepionki do walki z Omikronem

Preparaty Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko COVID-19. Osoby wcześniej niezaszczepione nie będą więc mogły skorzystać z najnowszych preparatów.

Jak podkreśliła EMA w opublikowanym komunikacie, szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2.

„Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe" – poinformowała EMA.

EMA przekazała też, że „obie opinie CHMP zostaną teraz przesłane do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję". Jak informuje Komisja Europejska, pozytywna decyzja została podjęta. Niebawem akcja szczepień powinna więc rozpocząć się w poszczególnych krajach UE.

Źródło: PAP/Artur Ciechanowicz (Bruksela)