Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej: co trzeba wiedzieć?

Monika Piorun
02.10.2017 16:29
Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej: co trzeba wiedzieć?
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Od początku października zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące tzw. sieci szpitali. Dzięki zmianom w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej pacjenci będą mogli korzystać z pomocy większej liczby świadczeniodawców - będzie ich 498 - o 79 więcej niż do tej pory.

Jeśli nasz stan zdrowia w nocy lub podczas dni wolnych od pracy nagle się pogorszy - niezależnie od miejsca zamieszkania, mamy prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu udzielającego świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czynnych od godz. 18 do 8 rano lub całodobowo - w dni, w których się nie pracuje. Pełna lista placówek, w których możemy szukać pomocy dostępna jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmiany, które weszły w życie od października, mają pomóc w skróceniu kolejek do specjalistów dla osób wymagających pilnej interwencji medycznej oraz zagwarantowaniu dostępu do lekarza w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Nowy system spowodował spore poruszenie wśród pacjentów. Nie brakuje obaw o to, czy nowe przepisy pomogą pacjentom uzyskać fachową pomoc w razie potrzeby. Wielu Polaków boi się o to, że na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych będzie trzeba czekać przez wiele godzin na fachową pomoc. Zdaniem resortu zdrowia będzie wprost przeciwnie. Jak wyjaśnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł:

Najważniejsze dla pacjentów jest to, że szansa na jakość ich opieki się poprawi, a także wzrośnie ich bezpieczeństwo. Obok izby przyjęć lub SOR-u będzie nocna i świąteczna pomoc lekarska, która odciąży intensywną opiekę, jaka należy się ciężko chorym pacjentom.

Zrzut ekranu 2017-10-02 o 16.35.23

Przez weekend poprzedzający wprowadzenie nowych regulacji NFZ prowadził akcję informacyjną - uruchomiono specjalne infolinie dla pacjentów oraz informowano o zmianach wiernych w kościołach, podczas ogłoszeń parafialnych w trakcie niedzielnych mszy.

Zrzut ekranu 2017-10-02 o 11.24.40 1
fot. NFZ

Co warto wiedzieć o zmianach w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej?

  • Pacjenci wpisani na listę oczekujących w szpitalu, który nie został włączony do sieci i nie ma kontraktu z NFZ, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez inną placówkę. O tym, że szpital zakończył wykonywanie umowy, pacjenta poinformuje pracownik oddziału wojewódzkiego NFZ (pocztą, telefonicznie lub mailem).
  • Pracownik NFZ wskaże pacjentowi placówkę, w której świadczenie będzie mogło być wykonane i poinformuje o pierwszym wolnym terminie. Szpital, do którego zgłasza się pacjent, ustali kolejność przyjęć, uwzględniając datę zgłoszenia w poprzedniej placówce.
  • Szpital, który nie ma już umowy z NFZ, jest obowiązany wydać pacjentowi oryginał skierowania oraz zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty, kiedy chory się zgłosił. Pacjent nie płaci za wydanie zaświadczenia.
  • Chory musi pamiętać, że w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie skierowania w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących powinien dostarczyć do placówki oryginał skierowania. Nie trzeba go przynosić osobiście - można go przekazać za pośrednictwem osób trzecich lub przesłać pocztą.
  • NFZ stale przypomina, by pacjenci, którzy nie mogą stawić się w wyznaczonym terminie, rezygnują ze świadczenia lub wybierają inną placówkę, jak najszybciej informowali o tym szpital, by nie blokować miejsca innym chorym. W przypadku niezgłoszenia się na ustalony termin pacjent jest skreślany z listy oczekujących.
  • Pacjenci powinni skontaktować się ze szpitalem także wówczas, gdy stan ich zdrowia pogorszy się i świadczenie będzie musiało być wykonane wcześniej (wówczas lekarz może zadecydować o zmianie kategorii medycznej i wyznaczyć nowy termin).
Zrzut ekranu 2017-10-02 o 16.35.11

Zdarza się, że pacjenci czekają w długich kolejkach, nie wiedząc, że w innej placówce to samo świadczenie mogliby otrzymać znacznie wcześniej. Warto więc sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania na potrzebne nam świadczenie w innym szpitalu lub przychodni na terenie kraju. Takie informacje można sprawdzić na stronach NFZ, gdzie oprócz placówki, w której może być nam udzielona pomoc medyczna, można też sprawdzić, ile wynosi średni czas oczekiwania na dane świadczenie w innych miejscach (oraz wolne terminy). 

źródło: tvn24.pl/PAP/dziennik.pl

Przeczytaj: Od 1 października zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Zagłosuj

Czy uważasz, że zmiany obowiązujące od października, są korzystne dla pacjentów?

Liczba głosów:

________

zdrowie.radiozet.pl/π