Żel do znieczulenia dziąseł zmienił jej krew na kolor niebieski. Rzadki przypadek medyczny

23.09.2019
Aktualizacja: 23.09.2019 15:32
Krew kobiety zmieniła kolor.
fot. The New England Journal of Medicine /materiały prasowe

25-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak jej skóra zmieniła się w ciemnoniebieską barwę. Stało się to po tym, jak użyła żelu do znieczulania dziąseł.  Mogło skończyć się tragicznie. Po analizie lekarzy okazało się, że był to przypadek methemoglobinemii.

Krew kobiety zmieniła na kolor granatowy 

„Jestem słaba i jestem niebieska” – powiedziała 25-letnia kobieta, po tym, jak znalazła się w szpitalu The Miriam Hospital w Stanach Zjednoczonych. Na krótko przed pójściem spać dnia poprzedniego, kobieta zażyła "duże ilości" miejscowego leku przeciwbólowego zawierającego benzokainę. Obudziła się osłabiona, zdyszana i z przebarwieniami skóry.

Lek może powodować, że żelazo we krwi oddaje elektrony, zmienia formę i nie wiąże się prawidłowo z tlenem. Ciało opiera się na mocnych wiązaniach między żelazem a tlenem. Bez odpowiedniej ilości tlenu, normalnie czerwona krew może zmienić się na kolor niebieski, to samo może stać się ze skórą i paznokciami. Tak właśnie było w przypadku tej pacjentki. 

Czym jest methemoglobina?

Według specjalistów, stan ten zwany jest methemoglobinemią,  zasadniczo dusi tkanki ciała i może powodować poważne uszkodzenia, jeśli poziom tlenu we krwi spadnie poniżej 70%.

Methemoglobinemia to poważna choroba polegająca na występowaniu znacznych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny. U zdrowego człowieka frakcja methemoglobiny wynosi około 1–2%. W zależności od stopnia nasilenia, może nie powodować żadnych objawów lub spowodować zgon.

W opisanym powyżej przypadku krew pobrana z tętnic pacjenta wydawała się ciemnoniebieska, a powinna być jasnoczerwona. Co więcej, jej poziom tlenu we krwi spadł do 67%, podczas gdy powinien był unosić się blisko 100%. Lekarze szybko podali lek zwany błękitem metylenowym, który przywraca żelazo do właściwej formy we krwi.

Po dwóch dawkach leku i nocy w szpitalu krew pacjentki wróciła do normalnego zabarwienia, poziom tlenu we krwi wzrósł i wróciła do domu po całkowitym wyzdrowieniu.

Źródło: Live Science 

Przeczytaj: Kontakt z cudzą krwią to ryzyko zarażenia wirusem. Co zrobić w takiej sytuacji?