Polskie apteki będą mogły wydawać środki dezynfekujące

11.03.2020 12:11
Żel antybakteryjny
fot. Shutterstock

GIF informuje, że niektóre polskie apteki będą mogły wydawać pacjentom środki dezynfekujące do higieny osobistej oraz do dezynfekcji przedmiotów. Środki te będą mogły być wydawane w prywatnych opakowaniach pacjentów. Dowiedz się, które apteki mogą wydawać takie produkty.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wobec zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem, apteki posiadające izby recepturowe samodzielnego przygotowywania leków będą mogły wydawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.

Zgodnie z prawem farmaceutycznym apteki ogólnodostępne mogą sprzedawać produkty służące do dezynfekcji.

Komunikat GIF opublikował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W komunikacie podano, że przyniesione do apteki opakowanie musi być czyste, a osoba wydająca musi je właściwie oznaczyć, tak, jak przy leku recepturowym lub aptecznym. Osoba wydająca preparat musi poinformować pacjenta, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Z komunikatu wynika, że w aptekach będzie można dostać środki dezynfekujące do higieny osobistej oraz służące do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku.

Źródło: PAP