Zamknij

Usunięcie zębów mądrości może wpływać na zmysł smaku. Zaskakujące badania

01.07.2021 12:51
Zęby mądrości. Usunięcie ósemek może wpływać na zmysł smaku
fot. SHUTTERSTOCK

Naukowcy z Penn School of Medicine w Pensylwanii przeprowadzili kompleksowe badania, których wyniki wskazują na to, że usunięcie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości może mieć pozytywny wpływ na zmysł smaku. Jak to możliwe?

Zęby mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych człowieka, czyli ósemek. Człowiek ma ich cztery, po jednym na każdym końcu żuchwy i szczęki. U niektórych osób jednak zęby mądrości wcale się nie wyrzynają, tylko pozostają w kości. U innych natomiast powodują wiele problemów - pojawiają się stany zapalne i dolegliwości bólowe.

Gdy ósemka jest nieprzydatna w zgryzie, nie ma na nią miejsca w górnym bądź dolnym łuku, w wyniku problemów z jej wyrzynaniem występują nawroty stanów zapalnych, lub gdy jest zepsuta i występuje w niej już zgorzel miazgi lub zapalenie ropne, jest usuwana

Zęby mądrości. Usunięcie ósemek może wpływać na zmysł smaku

Teraz okazuje się, że oprócz pozbycia się bólu, usunięcie ósemki może nieść ze sobą także inne korzyści. Naukowcy z Penn School of Medicine w Pensylwanii przeprowadzili kompleksowe badania, a ich pierwsze rezultaty opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie "Chemical Sences", wydawanym przez Oxford Academic.

Badania dotyczące skutków usuwania zębów mądrości prowadzone były przez 20 lat na ponad 1200 uczestnikach (z tej grupy ponad 800 osób nie miało ósemek). Naukowcy wykazali, że usunięcie ostatnich zębów trzonowych może powodować wyostrzenie zmysłu smaku. Zostało to zaobserwowane szczególnie wśród kobiet. Według badaczy osoby, którym usunięto ósemki, są statystycznie od 3 do 10 procent bardziej wyczulone na niektóre smaki. 

Jak twierdzą, może być to spowodowane m.in. działaniem nerwów związanych z kubkami smakowymi, które z kolei po usunięciu zębów mądrości zwiększają całą wrażliwość jamy ustnej. 

RadioZET.pl/zdrowie.wprost.pl