Zamknij

Zdrowie i walka ze smogiem: priorytety rządu Morawieckiego?

Monika Piorun
12.12.2017 19:56
Zdrowie i walka ze smogiem: priorytety rządu Morawieckiego?
fot. East News/pixaby.com/CC0 Public Domain

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB, utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii i Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego zapowiedział w exposé premier Morawiecki. W jego wystąpieniu nie zabrakło też planów ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, które coraz bardziej utrudniają życie Polaków.

Służba zdrowia do poprawki

- Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat - przekonywał z sejmowej mównicy premier Morawiecki.

- Nie chcemy prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat w zdrowiu - tłumaczył polityk.

Dwa nowe programy dotyczące stworzenia Narodowego Instytutu Onkologii oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego miałyby ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe oraz problemy z układem sercowo-naczyniowym i układem krążenia. Morawiecki zaznaczył, że chciałby, żeby leczenie chorób serca stało się polską specjalnością.

- Chcemy, żeby Polacy nie chorowali na serce. No chyba, że z... miłości - śmiał się premier.

PrzeczytajCo Morawiecki obiecał Polakom? Najważniejsze fragmenty exposé

Poród bez bólu i prawa kobiet

Mateusz Morawiecki wspomniał także o ochronie kobiet w ciąży, choć - jak wytknięto mu podczas debaty poselskiej po exposé - Prawo i Sprawiedliwość do tej pory zajmowało się raczej likwidowaniem standardów opieki okołoporodowej.

Oprócz programu "Poród bez bólu", który miałby ułatwić ciężarnym rodzenie potomstwa w godnych warunkach, z zapewnieniem podstawowych środków farmakologicznych, premier zapowiedział też "zero tolerancji dla stosowania przemocy" i wprowadzenie programów pomocy ofiarom przemocy domowej.

Sporo uwagi poświęcił też kwestii przeciwdziałania zjawisku "szklanego sufitu", związanego z sytuacją kobiet na rynku pracy i ich marginalizacją na stanowiskach kierowniczych.

Zobacz także

"Państwo jest naprawdę silne, jeśli potrafi ochronić najsłabszych"

Premier nie zapomniał też o dzieciach - zwłaszcza tych, które nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.  

- Zabieranie dzieci ze względu na biedę to zbrodnia, ale zbrodnią jest również pozostawianie w domach maltretowanych dzieci - podkreślił polityk dodając, że "państwo jest naprawdę silne, jeśli jest w stanie obronić najsłabszych". 

Jeszcze więcej emocji wywołał u Morawieckiego temat związany z zanieczyszczeniami powietrza, które coraz bardziej utrudniają życie Polaków - zwłaszcza tych najmłodszych. Nie zapomniał poruszyć tez kwestii "ubóstwa energetycznego" i sposobów na to, by przeciwdziałać temu zjawisku.

Zobacz także

Poskromić smog - misja dla nowego rządu

- 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu, dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci - mówił w Sejmie Mateusz Morawiecki. Polityk zdradził, że w wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce czy na Śląsku, ale także na Mazowszu zauważył "krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły z maseczkami na twarzach"

- Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń. I to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo - podkreślił premier.

Mimo zapowiedzianej walki ze smogiem Morawiecki podkreślił, że nie zamierza rezygnować z węgla jako głównego źródła energii.

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π