Czy księżyc może mieć wpływ na nasze ego?

Monika Piorun
10.02.2017 13:03
Czy księżyc może mieć wpływ na nasze ego?
fot. Dziś zaćmienie księżyca - jaki ma wpływ na nasze ego?

Przed nami półcieniowe zaćmienie księżyca, pełnia i przelot komety 45P, która znajdzie się najbliżej Ziemi od 2011 roku. Astrolodzy ostrzegają, że rzadki układ ciał niebieskich może mieć spory wpływ na nasze emocje i chęć zaspokajania własnych ambicji a naukowcy udowadniają, że Srebrny Glob może oddziaływać nawet na... zachowania inwestorów na giełdzie lub to, jak nam smakuje wino. 

Wpływ księżyca na ludzki organizm zdążył już przez lata obrosnąć w legendy. Kiedy jego tarcza zaczynała się wyraźnie zmieniać i pęcznieć, w naszej duszy miały budzić się demoniczne siły. Tak narodziły się legendy o wilkołakach, w które ludzie mieli zamieniać się podczas pełni.

Choć dziś wiemy zdecydowanie więcej o naturalnym satelicie Ziemi niż przed wiekami, to jednak nadal jest sporo niewiadomych, które pobudzają wyobraźnię zarówno wróżbitów odczytujących przyszłość z gwiazd, jak i poważnych badaczy, próbujących na podstawie rzetelnej analizy danych wyciągnąć wnioski dotyczące tego, za jakie zachowania wśród ludzi może właściwie odpowiadać księżyc.

Co się z nami dzieje podczas pełni księżyca?

Zobacz także

Na podstawie statystyk można zauważyć, że podczas pełni zapełniają się oddziały położnicze i dochodzi do zwiększonej ilości urodzin dzieci, w porównaniu do innych dni w miesiącu.

Na nudę nie narzekają też policjanci, którzy muszą sobie radzić w tym czasie z natężeniem przestępstw, morderstw i samobójstw. W brytyjskim Brighton od lat na ulice oddelegowywane są w tym czasie dodatkowe patrole.

Lekarze obserwują zaś, że częściej dochodzi wtedy do krwotoków podczas operacji, psychiatrzy ostrzegają, że niezrównoważone emocjonalnie osoby częściej targają się w tym okresie na własne życie a badacze z Instytutu Badań nad Chorobami Reumatycznymi w Bratysławie udowadniają, że istnieje związek pomiędzy atakami podagry (dny moczanowej) a cyklami poszczególnych faz księżyca. Dlaczego tak się dzieje?

Zarówno podczas pełni, jak i w czasie nowiu dochodzi do rozregulowania poziomu melatoniny w organizmie, co może oddziaływać na kryształki kwasu moczanowego, czyli puryny, które w normalnych warunkach są usuwane z organizmu wraz z moczem.

Zobacz także

To właśnie zaburzenia hormonalne, do których częściej dochodzi podczas pełni, mają związek z tym, że możemy się czuć nieswojo, stajemy się rozdrażnieni, poirytowani oraz bardziej agresywni i wybuchowi niż zazwyczaj. Kotłujące się w nas emocje często doprowadzają do niecodziennej fali namiętności oraz zwiększonego pożądania seksualnego.

Ze względu na blokowanie syntezy serotoniny zaczynamy częściej cierpieć na problemy ze snem, mamy większy apetyt, podwyższa się temperatura naszego ciała oraz ciśnienie krwi, co ma bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit oraz macicy (stąd częstsze porody). Niektórzy dietetycy uważają też, że ciężej nam też schudnąć, kiedy księżyca przybywa, a łatwiej gubić kilogramy, kiedy jego tarcza zaczyna się kurczyć, choć oczywiście na to zjawisko może mieć wpływ jeszcze wiele innych czynników.

Trzęsienia ziemi i bessa na giełdzie

Sejsmolodzy z Uniwersytetu w Tokio zauważyli, że księżyc może mieć wpływ nawet na... trzęsienia ziemi. Do bardzo silnych drgań (powyżej 5,5 w skali Richtera) dochodzi częściej podczas pełni (9 na 12 takich zjawisk w ciągu ostatnich 2 dekad wystąpiło właśnie w tym okresie).

Zobacz także

Kiperzy uważają z kolei, że poszczególne fazy naszego satelity mogą odpowiadać za to, jak odczuwamy poszczególne nuty smakowe wina. 

Księżyc nie pozostaje obojętny nawet na ekonomię. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan na podstawie wskaźnika Dow Jones nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (analizowanego przez ostatnie 100 lat) oraz danych pochodzących z 24 innych giełd na świecie udowodnili, że to właśnie podczas pełni średni wzrost kursów podczas pełni był średnio dwa razy niższy niż np. podczas nowiu, co mogło mieć związek z tym, że inwestorzy zachowywali się w tym czasie mniej racjonalnie.

Zagłosuj

Czy według Ciebie Księżyc może mieć wpływ na ludzki organizm?

Liczba głosów:

Trzy ciekawe zjawiska na niebie

W czasie półcieniowego zaćmienia księżyca Słońce, Ziemia i satelita znajdujący się w jej cieniu, ułożą się w niemal prostej linii

10 lutego 2017 roku o godz. 23.34 polskiego czasu księżyc wejdzie w pierwszy etap tzw. penumbral lunar eclipse, czyli półcieniowego zaćmienia, które będzie można obserwować nawet za pomocą zwykłej lornetki. Apogeum tego zjawiska nastąpi chwilę po pełni, o godz. 1.43 (11 lutego) a zakończy około 4 nad ranem.

Jak przekonuje Karol Wójcicki - popularyzator astronomii, do niedawna związany z Centrum Nauki Kopernik - najbliższe wydarzenia na niebie będą jednymi z najciekawszych zjawisk astronomicznych w tym roku.

Astrolodzy donoszą, że najbliższa pełnia wypada w znaku lwa, co wskazuje na to, że w ludziach obudzi się potrzeba zaspokajania własnych ambicji, staną się bardziej dumni i pewni siebie. Według nich księżyc w takiej fazie może mieć spory wpływ na nasze ego.

Z kolei Indianie z Ameryki Północnej, którzy od wieków nadawali nazwy wszystkim pełniom w roku, określają ją mianem tzw. Śnieżnej Pełni. Według tradycji mają jej towarzyszyć silne mrozy i gwałtowny spadek temperatury.

Kometa Noworoczna

W sobotę Ziemię minie z kolei kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková, zwana Kometą Noworoczną, która jest zaliczana do grona jednych z najmniejszych odkrytych dotąd komet. Od 2011 roku nie znalazła się bliżej naszej planety. Wnikliwi obserwatorzy mogli ją już obserwować od pewnego czasu. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej NASA:

Kometa 45P, widoczna po zachodzie słońca w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – przez teleskopy

i lornetki - 11 lutego 2017 znajdzie się 12 mln km (0,08 jednostek astronomicznych) od Ziemi.

Nie zapomnijcie obserwować dziś nieba!

Zagłosuj

Czy zamierzasz obserwować najbliższe zjawiska astronomiczne?

Liczba głosów:

Na zacienionym obszarze będzie można oglądać najbliższe półcieniowe zaćmienie

Zrzut ekranu 2017-02-10 o 09.36.43 1

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π