„SpoKREWnieni służbą” zbierają krew, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych

Monika Piorun
01.03.2018 16:07
SpoKREWnieni
fot. ---

Przez cały marzec funkcjonariusze służb podległych MSWiA oraz żołnierze Wojska Polskiego będą oddawać krew w specjalnych „Krwiobusach” w różnych miejscach na terenie całego kraju. Ogólnopolską akcję służb mundurowych rozpoczęto w Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Oddają krew, by uczcić tych, którzy ją przelali za Ojczyznę

Policjanci, strażacy, żołnierze, funkcjonariusze BOR i służb granicznych oraz wszyscy chętni będą mogli oddać krew nie tylko po to, by pomóc polskim pacjentom, ale także, by w ten symboliczny sposób uczcić pamięć o tych, którzy przelewali krew w obronie ojczyzny. Dawcą może też każdy dorosły, który posiada przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, nieposiadający żadnych przeciwwskazań lekarskich do oddania krwi.

To już druga edycja akcji „SpoKREWnieni służbą”. W ubiegłym roku udało się zebrać w ten sposób ponad 3 tys. litrów krwi niezbędnej m.in. ofiarom wypadków oraz podczas wielu zabiegów. „Krwiobusy” przez cały marzec będą stacjonowały przed komendami policji, urzędami wojewódzkimi czy w ponad 200 jednostkach Wojska Polskiego.

Zobacz także

Krew ratuje życie. Bez względu na historię i politykę...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowiono na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew, stawiając opór sowietyzacji. Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, inaugurując ogólnopolską zbiórkę krwi, zaznaczył, że:

Wszyscy jesteśmy spokrewnieni służbą ojczyźnie. Tak jak Żołnierze Wyklęci przelewali za nią krew, tak my służymy jej dzisiaj, by umacniać naszą niepodległość, za którą tak wielką ofiarę ponieśli Żołnierze Niezłomni.

Zagłosuj

Czy według Ciebie zbiórka krwi to dobry pomysł na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-03-01 o 15.51.42

Zobacz także

źródło: MSWiA #SpoKREWnieni

_______

zdrowie.radiozet.pl/π