Września: Woda z kranu niezdatna do spożycia. Sprawa w prokuraturze

Monika Piorun
27.02.2017 12:10
Września: Woda z kranu niezdatna do spożycia. Sprawa w prokuraturze
fot. Września: Woda z kranu niezdatna do spożycia. Sprawa w prokuraturze

Państwowy Inspektor Sanitarny we Wrześni poinformował, że w wodzie z kranu mogą znajdować się bakterie E.Coli. Do podobnego zatrucia doszło również w Paniówkach koło Mikołowa na Śląsku, gdzie zdecydowano się zamknąć miejską pływalnię. Jeden z lokalnych posłów zapowiedział, że w sprawie zatrutej wody złoży zawiadomienie do prokuratury.

Przez cały weekend mieszkańcy ul. Sikorskiego, Kościuszki i Koszarowej we Wrześni nie mogli korzystać z wody z kranu. Służby podjęły decyzję o udostępnieniu ludności dostępu do beczkowozów ze zdatną do spożycia wodą. Z lokalnych dyskontów szybko zaczęły znikać 5-litrowe baniaki z wodą w plastikowych butelkach. Zamknięty został również basen na ul. Kościuszki. 

Zobacz także

Jak dowiedział się portal wrzesnia.info.pl do skażenia wody bakteriami E.Coli doszło na terenie oczyszczalni ścieków. Oficjalne wyniki badań mogą być znane dopiero po 48 godzinach od pobrania próbek, czyli dopiero w poniedziałek. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na bieżąco kontynuuje płukanie, dezynfekowanie i ozonowanie wody. Zakaz spożywania kranówki będzie obowiązywać do odwołania.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje, na podstawie przeprowadzonych badań jakości wody przez przedsiębiorstwo wodociągowe, stwierdzono skażenie wody w zakresie bakteriologicznym.

Wody nie należy wykorzystywać do celów konsumpcyjnych i na potrzeby gospodarcze (tj. do picia, przygotowania posiłków, potraw, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do kąpieli).

Woda może być używana do celów sanitarnych (tj. WC). Zarządzający wodociągiem publicznym we Wrześni został zobowiązany do zapewnienia awaryjnego źródła zaopatrzenia w wodę oraz przywrócenia właściwej jakości zdrowotnej wody.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni

lek. med. Krzysztof Pałczyński

woda (1)
Zdjęcie z jednego z lokalnych dyskontów spożywczych nadesłane przez czytelnika portalu wrzesnia.info.pl po tym, jak wśród mieszkańców Wrześni wybuchło poruszenie w związku z zakazem spożywania wody zatrutej bakteriami E.Coli

Pozew za zanieczyszczoną kranówkę

Zobacz także

Niestety część mieszkańców uważa, że do skażenia mogło dojść wcześniej (co najmniej kilka dni temu) i oskarżą Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni o opieszałość w działaniu.

Mimo wielu powiadomień od lokalnej ludności o tym, że z kranów leci ciecz o podejrzanie wyglądającej barwie a wiele osób skarży się na zatrucia pokarmowe, dopiero po paru dobach zdecydowano się na interwencję. Z tego powodu - jak podaje wrzesnia.info.pl - poseł Krzysztof Ostrowski z PiS złoży oficjalne zawiadomienie do prokuratury.

Zatruta woda na Śląsku?

butelki
fot. East News ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Do podobnego zdarzenia doszło w tym samym czasie w Paniówkach w województwie śląskim. Z powodu skażenia wody mikołowskiej studni głębinowej podczas roztopów bakteriami E.Coli trzeba było zamknąć miejską pływalnię na cały weekend. Jak tłumaczy Dziennikowi Zachodniemu Tomasz Drąszkowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Przyszowicach:

W tej chwili trwa dezynfekcja. Sąsiednie sołectwa są jednak bezpieczne.

Gierałtowice mają wodę z Knurowa a Chudów z Ornotowic. Do czasu 

całkowitego oczyszczenia wody pływalnia w Paniówkach będzie nieczynna.

Niestety w lokalnych mediach pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących tego, w jakich rejonach woda nie nadaje się do spożycia, co zmusiło do wyjaśnień niektóre instytucje publiczne.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Przyszowicach ogłosiło:

W związku z fałszywymi informacjami przekazywanymi przez liczne media (np. Radio Piekary i Radio Katowice) Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Przyszowicach informuje, iż woda na terenie gminy Gierałtowice jest zdatna do spożycia co potwierdziły badania przeprowadzone przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach, z wyjątkiem części sołectwa Paniówki zasilanego przez ZIM Sp. z o.o. Mikołów, która jest unieruchomiona w związku z wystąpieniem bakterii grupy E.Coli

Zobacz także

Część sołectwa Paniówki w strefie wody zdatnej do picia oraz sołectwo Chudów, Przyszowice i Gierałtowice są zasilane woda pochodzącą z innych źródeł. Podkreślamy, iż zgodnie z przekazaną w dniu wczorajszym  tj. 26.02.2017r. informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach woda na terenie części sołectwa Paniówki uległa znacznej poprawie i nie stwierdza się już obecności bakterii.

Do czasu uzyskania pełnych wyników badań wody doprowadzanej do części sołectwa Paniówki pochodzącej z ZIM Sp. z o.o. Mikołów decyzja o braku przydatności wody do spożycia zostaje podtrzymana.

Problem z zatrutą wodą na Śląsku na szczęście udało się już opanować.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach poinformował dziś rano, że:

Zrzut ekranu 2017-02-27 o 11.21.41 1

____

Redakcja radiozet.pl/π