Zamknij

To ten czynnik przyczynia się do zaburzeń neurologicznych

27.06.2022
Aktualizacja: 27.06.2022 14:35
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg
fot. Shutterstock

W płynie mózgowo-rdzeniowym ludzi za zaburzeniami neurologicznymi odkryto trujące cząsteczki z zanieczyszczone powietrza. Czy to one odpowiadają za choroby neurologiczne?

Coraz więcej badań naukowych udowadnia, że zanieczyszczenia powietrza mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham (Wielka Brytania), we współpracy z chińskimi badaczami, wykazali, że wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie to one przyczyniają się do różnych zaburzeń neurologicznych.

Zanieczyszczenia tego rodzaju badacze wykryli w płynie mózgowo-rdzeniowym pobranym od pacjentów leczonych z powodu zaburzeń mózgu.

– W naszej wiedzy na temat szkodliwego wpływu zawieszonych w powietrzu, mikroskopijnych cząstek na układ nerwowy jest wiele luk. Nasza praca rzuca nowe światło na związek między wdychaniem takich cząstek i ich dalszej drogi w organizmie – tłumaczy prof. Iseult Lynch, jedna z autorek badania, którego wyniki zostały zaprezentowane w „PNAS”, i dodaje: – Dane sugerują, że z płuc może się do mózgu przedostać osiem razy więcej cząstek, niż bezpośrednio z nosa.

W powietrzu może znajdować się mieszanina różnych szkodliwych substancji. Do najgroźniejszych zalicza się cząstki stałe, szczególnie te o wielkości do 2,5 mikrona (PM2,5). Umykają one bowiem reakcjom układu odpornościowego i innym barierom organizmu.

Niedawne badania wskazały już na powiązania między ekspozycją na takie cząstki i zapaleniami w układzie nerwowym, zmianami przypominającymi chorobę Alzheimera, czy problemami kognitywnymi u osób starszych, a nawet u dzieci.

Źródło: PAP Marek Matacz