Zamknij

Zaloguj się do zdrowia z aplikacją mojeIKP! Sprawdź, jak łatwo zatroszczyć się o sprawy zdrowotne najbliższych

Zaloguj się do zdrowia z aplikacją mojeIKP! Sprawdź, jak łatwo zatroszczyć się o sprawy zdrowotne najbliższych
fot. Shutterstock

mojeIKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która pomaga w dbaniu o sprawy zdrowotne swoje oraz członków rodziny - zarówno tych najmłodszych, jak i seniorów.

Dzięki aplikacji mojeIKP zyskujemy m.in. wygodny dostęp do e-recept i e-skierowań oraz możliwość pobrania Unijnego Certyfikatu COVID, by móc szybciej przekraczać granice w ramach UE, a także Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Turcji, Ukrainy i Północnej Macedonii, bez konieczności skierowania na kwarantannę. Aplikacja mojeIKP jest do pobrania za darmo na platformach Google Play lub App Store. Od teraz do aplikacji można logować się również za pomocą biometrii - odcisku palca lub identyfikacji twarzy.

mojeIKP – zaloguj się do zdrowia

Polacy chętnie załatwiają sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu. W lipcu tego roku liczba osób z założonym profilem zaufanym (metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach podmiotów publicznych) przekroczyła 12 mln osób, czyli ponad 40% dorosłych. Internetowe Konto Pacjenta to jeden z takich przykładów państwowej cyfrowej usługi. Aktywowało ją już prawie 12 mln Polaków. MojeIKP to dedykowana tej usłudze aplikacja mobilna, z której korzysta już ponad 1 mln użytkowników smartfonów i tabletów, zarówno z systemem operacyjnym iOS, jaki i Android.  Dzięki aplikacji mojeIKP Polacy mogą szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o e-receptach, e-skierowaniach, dawkowaniu leków, mając dostęp do najważniejszych funkcjonalności bezpośrednio na telefonie i tablecie przez całą dobę.

Dlaczego warto pobrać mojeIKP?

Po zainstalowaniu darmowej aplikacji mojeIKP na urządzeniu mobilnym, pierwszy raz logujemy się w ten sam sposób, jak do Internetowego Konta Pacjenta: profilem zaufanym lub kontem w określonym banku (PKO BP, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy). Następnie nadajemy kod PIN, by później używać go przy kolejnych logowaniach do aplikacji. Od teraz, by jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom dostęp do aplikacji mojeIKP, jej twórcy wprowadzili dodatkowe funkcje logowania się: za pomocą odcisku palca lub identyfikacji twarzy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności, dla których warto pobrać bezpłatną aplikację mobilną mojeIKP:

 • szybkie umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19,
 • łatwe wyszukiwanie e-recept i e-skierowań,
 • odbieranie powiadomień o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach, wysyłanych bezpośrednio na telefon. Dotyczy to także e-recept i e-skierowań wystawionych dzieciom czy bliskiej osobie, która upoważniła Cię do swojego Internetowego Konta Pacjenta,
 • wykupienie leku w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu (bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL),
 • sprawdzanie ulotki i dawkowania przepisanego leku,
 • sprawdzenie, kiedy i w jakiej placówce odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania,
 • pobieranie e-recept i e-skierowań na urządzenie mobilne w formie pdf z plikiem do wydruku, aby można je było wysłać do innej osoby przy pomocy np. poczty internetowej lub komunikatorów internetowych, takich jak SMS czy Messenger,
 • pobieranie Unijnego Certyfikatu COVID.
  fin
  fot.

Mama i tata z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta dziecka przez telefon

Nadchodzący sezon jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji. Zdrowie dziecka jest dla jego opiekunów sprawą priorytetową, dlatego Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum e-Zdrowia udostępniło w aplikacji mojeIKP nową funkcjonalność - dostęp do kont naszych najbliższych, w tym kont dzieci. Funkcja ta ułatwi pilnowanie spraw związanych ze zdrowiem całej rodziny i usprawni m.in. rejestrację na wizytę u lekarza specjalisty lub na badania na podstawie wystawionego e-skierowania, realizację e-recept czy sprawdzenie dawkowania leku.Aby wejść na konto swojego dziecka (dostęp do konta dziecka ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia społecznego w ZUS) w aplikacji mojeIKP należy:

 • upewnić się, iż dysponujemy dostępem do internetu,
 • zalogować się do aplikacji mojeIKP, a następnie kliknąć w zakładkę „Menu”,
 • na górze ekranu ukaże się zakładka „Moje konto”, po kliknięciu w nią uzyskamy dostęp do listy kont dzieci lub osób, które upoważniły nas do swojego Internetowego Konta Pacjenta,
 • teraz wystarczy wybrać z listy konto dziecka.
  konta
  fot.

Należy pamiętać również, że dostęp do konta dziecka ma rodzic, który zgłosił je do ZUS. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta może upoważnić drugiego rodzica: wystarczy, że w zakładce „Uprawnienia”>>„Konta Twoich dzieci” doda jego dane do listy opiekunów.

Troska o najbliższych z mojeIKP

Każdy, kto posiada Internetowe Konto Pacjenta, może również udostępnić swoje konto innej osobie, która będzie je widziała na swoim IKP oraz w aplikacji mobilnej. Jest to niezwykle pomocne w szczególności w przypadku osób starszych, które mogą mieć problem w posługiwaniu się urządzeniami mobilnymi, a także w przypadku sprawowania opieki nad dziećmi. Co ważne, do konta upoważnić można również osobę niespokrewnioną. Jak zatem przekazać bliskiej nam osobie lub medykowi dostęp do naszych danych za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta? To proste:

 • Zaloguj się do swojego Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl
 • Wejdź w „Menu” >> „Uprawnienia”
 • Wybierz opcję:
 • Upoważnij bliską osobę do przeglądania Twoich danych
 • Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie
 • Teraz wpisz dane:
  • w przypadku osoby bliskiej podajesz imię, nazwisko, PESEL i ustalasz, czy dostęp ma być na jakiś czas czy bezterminowy, a także, czy jest to dostęp do wybranych danych (np. tylko e-recept lub skierowań czy wszystkich. Zapisz dane. Możesz dostęp aktualizować (np. zmieniać zakres lub czas dostępu) lub usunąć.

W zakładce „Uprawnienia” znajdziesz też dane osób, które dostały od Ciebie zgodę na wgląd do Twojej historii leczenia.

Aplikacja mojeIKP jest do pobrania z Google Play  oraz App Store.

beleczka
fot.