Zakażone mięso w Niemczech i Holandii. Są ofiary śmiertelne

08.10.2019 16:48
Zakażone mięso w Niemczech i Holandii. Są ofiary śmiertelne
fot. Shutterstock

Trzy osoby zmarły w Holandii, a dwie w Niemczech z powodu spożycia mięsa zakażonego listeriozą. Bakteria znajdowała w takich produktach jak: filety z kurczaka, kiełbasa, boczek. Szacuje się, że łącznie zainfekowanych bakterią mogło być nawet 130 różnego rodzaju produktów.

Afera mięsna w Holandii i Niemczech

Wycofywane są produkty holenderskiej firmy przetwórstwa mięsnego Offerman z Aalsmeer po tym, jak wykryto groźną bakterię listeriozy. Produkty sprzedawano w Belgiil, Holandii oraz Niemczech.

Według rzecznika holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności, Voedselen en Warenautoriteit, w ciągu ostatnich kilku miesięcy w firmie Offerman przeprowadzono dodatkowe kontrole. "Mieliśmy już wrażenie, że dzieje się tam coś niedobrego" - wyjaśnia. Producenta zobowiązano jednak tylko do "podjęcia dalszych działań". A to, jak widać, okazało się niewystarczające. Teraz firma wycofuje wszystkie paczkowane produkty wieprzowe, które były krojone i pakowane w fabryce w Aalsmeer. Trafiały przede wszystkim do sklepów Aldi, Bidfood, Jumbo, Sligro i Versunie w Holandii.

 

Sytuacja nadal jest groźna, a skandal jest tym większy, że belgijska agencja bezpieczeństwa żywności AFSCA twierdzi, że nie została poinformowana o niebezpieczeństwie przez swojego holenderskiego odpowiednika, czyli AFSCA- urząd ds. bezpieczeństwa żywności.

Co to jest listerioza?

Listeroza jest chorobą, która powoduję biegunkę i gorączkę, a w przypadku osób z obniżoną odpornością może prowadzić do śmierci.

Objawy zakażenia listerią pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zakażonego produktu. Niezdiagnozowana w porę listerioza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia lub też sepsy.

Przeczytaj: Zatrucie pokarmowe na wakacjach: jak uniknąć biegunki i wymiotów?