Zamknij

Solarium tylko dla pełnoletnich - posłowie jednogłośnie poparli projekt

Monika Piorun
19.07.2017 18:28
Solarium tylko dla pełnoletnich - posłowie jednogłośnie poparli projekt
fot. Viktor Cap/East News

Komisja Zdrowia poparła projekt ustawy skierowanej do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę przewidującej całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia.

Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii prof. Joanna Maj zaproponowała doprecyzowanie zapisów projektu, by zapobiec ewentualnemu zastępowaniu solariów przez lampy emitujące UVB. Członkowie komisji ustalili podczas ostatniego posiedzenia, że odpowiednia poprawka ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zostanie zgłoszona podczas drugiego czytania.

Dzieci nie będą mogły korzystać z solariów

Celem projektu jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Projekt przewiduje całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Projekt zakłada też m.in. całkowity zakaz promocji i reklamy usług solariów.

Publikując projekt, Kancelaria Prezydenta podkreślała, że rozwiązań w nim zawartych od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

Badania pokazują, że korzystanie z solariów sprzyja zachorowaniu na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież.

Zobacz także

Zakaz dla ochrony przed czerniakiem

skin
fot.
fot. Frank Staube/East News

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że w latach 1994-2014 w Polsce zaobserwowano dwukrotny wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego i dwukrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych tą chorobą. Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest o ok. 20 proc. wyższa niż przeciętnie w krajach Unii Europejskiej.

W wielu krajach europejskich istnieją regulacje określające dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz obowiązuje zakaz udostępniania solariów osobom poniżej 18 lat.

O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat bezskutecznie apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Wskazywał, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z zakazem korzystania z solariów dla osób niepełnoletnich?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π