Dziś pełnia i zaćmienie księżyca! Spójrz w niebo i... poskrom emocje!

Monika Piorun
07.08.2017 10:17
Dziś pełnia i zaćmienie księżyca! Spójrz w niebo i... poskrom emocje!
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

W poniedziałkowy wieczór czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie! O godzinie 20:22 nastąpi maksymalna faza zaćmienia księżyca, którego tarcza będzie nieco "nadgryziona" od dołu.

Zaćmienia Księżyca z danego miejsca mamy okazję obserwować zdecydowanie częściej niż zaćmienia Słońca. Najbliższe zaćmienie naturalnego satelity Ziemi nastąpi już w poniedziałek 7 sierpnia. Będzie to ostatnie zaćmienie naturalnego satelity Ziemi widoczne w tym roku. 

Poszczególne fazy zaćmienia wypadają następująco: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 17:50, początek zaćmienia częściowego o godz. 19:24, faza maksymalna o godz. 20:22, koniec zaćmienia częściowego o godz. 21:18, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 22:51.

W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzącym Księżycu, nie zobaczymy więc całego jego przebiegu. Trzeba będzie uważnie obserwować wschód naturalnego satelity Ziemi nieco przed godziną 20:30. Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco "nadgryziona" od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.

Faza maksymalna zaćmienia wyniesie około 0,25. Odległość do Księżyca będzie wtedy wynosiła niecałe 395 tysięcy kilometrów. 

Na czym polega to zjawisko?

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe.

Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe). 

Zaćmienie Księżyca widać "gołym okiem", aby je dostrzec nie trzeba więc używać przyrządów optycznych. 

źródło: PAP

O dzisiejszym wyjątkowym zjawisku na niebie nie zapomniał wspomnieć na swoim kanale "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki - popularyzator astronomii:

Zrzut ekranu 2017-08-07 o 11.03.37 1

Czego możemy się spodziewać?

Zobacz także

10 minut przed zaćmieniem księżyca, o godzinie 20:12, nastąpi pełnia. Ze względu na to zjawisko powinniśmy się przygotować na:

 • problemy ze snem 
 • poczucie irytacji i rozdrażnienia
 • ataki agresji
 • problemy z koncentracją i racjonalnym podejmowaniem decyzji
 • wzmożony apetyt
 • gwałtowne emocje i wybuchy namiętności 
 • zwiększenie statystyk dotyczących: liczby urodzeń, samobójstw, morderstw i przestępstw
 • pogorszenie nastroju
 • wzrost ryzyka krwotoku podczas operacji
 • zmiany intensywności odczuwania poszczególnych nut smakowych wina
 • wzrost szans na poczęcie potomka i zajście w ciążę
 • nieracjonalne zachowania inwestorów giełdowych
 • nasilenie ataków podagry (dny moczanowej)

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zauważasz u siebie zmianę nastroju lub którąś z powyższych dolegliwości podczas pełni?

Liczba głosów:

Czy wiesz, że północnoamerykańskie plemiona Indian, nadawały każdej pełni własną nazwę? Ta, która przypada w sierpniu, nazywana była m.in. "Pełnią Zbożową" - od plonów, które zbierano w tym okresie, "Księżycem Jesiotrów" - ze względu na to, że w sierpniu udawało się złowić najwięcej tych ryb oraz "Pełnią Zielonej Kukurydzy".

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π