Zamknij

Królowa Elżbieta miała kataraktę. Przeszła zabieg usunięcia zaćmy

Monika Piorun
08.06.2018 19:26
Królowa Elżbieta II przeszła zabieg usunięcia zaćmy
fot. YUI MOK/East News

W ostatnich tygodniach brytyjska monarchini często pojawiała się publicznie w okularach przeciwsłonecznych. Pałac Buckingham ogłosił, że przyczyną tego była operacja usunięcia zaćmy, którą królowa przeszła w maju.

Katarakta królowej Elżbiety II

– 92-letnia brytyjska królowa Elżbieta II w ubiegłym miesiącu pomyślnie przeszła zabieg usunięcia zaćmy – poinformował w piątek Pałac Buckingham. Rzecznik pałacu potwierdził, że:

W maju królowa pomyślnie przeszła krótki, zaplanowany zabieg usunięcia zaćmy.

Królowa Elżbieta II trafiła z tego powodu do szpitala im. Króla Edwarda VII w Londynie. W placówce przebywała zaledwie jeden dzień. Zabieg przebiegł pomyślnie i nie wpłynął na jej obowiązki zawodowe. Nie trzeba było odwoływać żadnych oficjalnych wizyt. Tabloidy od dawna spekulowały, dlaczego monarchini pojawiała się ostatnio publicznie w okularach przeciwsłonecznych. Informacja, którą podano dziś do wiadomości publicznej, rozwiewa wszelkie wątpliwości na ten temat. 

Usunięcie zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych na świecie zabiegów chirurgicznych. Obok wad refrakcji należy do najbardziej powszechnych problemów okulistycznych i odpowiada za ok. 33 proc. przypadków upośledzenia widzenia. Na czym polega proces mętnienia soczewki w oku, zwany zaćmą?

Zobacz także

Zaćma/katarakta – choroba starzejących się oczu

Zaćma - inaczej katarakta - to choroba, która związana jest ze starzeniem się organizmu (atakuje głównie osoby po 50-60. roku życia, ale może występować także u młodszych ludzi, np. po urazach oka, u diabetyków lub osób z zespołem Downa). 

Soczewka w oku z wiekiem traci elastyczność. Staje się coraz grubsza za sprawą odkładających się w niej cząsteczek białka i grubiejących włókien. To sprawia, że cząsteczki światła nie załamują się odpowiednio i mają utrudniony dostęp do dna oka, a sama soczewka traci przejrzystość. Efektem tego jest postępujące mętnienie soczewki i pojawianie się na jej powierzchni specyficznych plamek, które z czasem coraz bardziej zmniejszają ostrość widzenia. Im więcej tych plamek "zakrywa" soczewkę, tym bardziej zaawansowana jest choroba.

Objawy zaćmy

Początki zaćmy są bardzo niepozorne i często trudne do zdiagnozowania przez chorego, dlatego nie należy bagatelizować żadnego z poniższych objawów, bo każdy z nich jest symptomem postępującego schorzenia. Objawy katarakty to:

  • pogorszenie ostrości widzenia, 
  • wrażenie oślepienia przez światło,
  • problemy z widzeniem kształtów z bliskiej odległości – widzenie „jak za mgłą”,
  • blaknące lub ciemniejące kolory, 
  • złe widzenie po zmroku, 
  • trudności w czytaniu,
  • problemy w ocenie odległości,
  • widoczny zez lub  oczopląs

Leczenie zaćmy

Regularne wizyty u okulisty to gwarancja szybkiego zdiagnozowania rozwijającej się zaćmy. Jeśli ta choroba zostanie wykryta w stadium, które już kwalifikuje się do leczenia, lekarz skieruje wtedy pacjenta na operację. To jedyny sposób leczenia tej choroby. Leczenie trzeba wdrożyć jak najszybciej. Jeśli chory będzie czekać, wzrośnie ryzyko powikłań, a rekonwalescencja będzie długa i bardziej skomplikowana.

Zaćmę możemy operować za pomocą tzw. metody fakoemulsyfikacji. Polega to na usunięciu przedniej części soczewki oka przy użyciu ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, przy dodatkowym rozbiciu zmętniałych obszarów. Sam zabieg to jednak nie wszystko. Spore znaczenie ma też to, jakiego rodzaju  soczewka zostanie nam wszczepiona.

Zobacz także

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W przypadku katarakty czas ma kluczowe znaczenie. Do okulisty należy się zgłosić w przypadku jakichkolwiek zaburzeń widzenia. Zaćma zdiagnozowana w porę daje szansę na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Pacjenci bagatelizują jednak jej pierwsze objawy i idą do okulisty, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, a leczenie operacyjne staje się bardziej skomplikowane. Choroba ta uważana jest za podstępną - nieleczona prowadzi do najgorszego: całkowitej  ślepoty! W Polsce na operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ czeka się średnio 22,4 mies. Zwykle pacjenci oczekują w kolejce od 2 do 4 lat, dlatego coraz częściej wolą korzystać z zabiegów wykonywanych poza granicami naszego kraju, głównie w Czechach.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_____

zdrowie.radiozet.pl/π