Zaczyna być naprawdę gorrrąco! Woda w Bałtyku osiągnie do 23°C

Monika Piorun
29.07.2016 12:32
Zaczyna być naprawdę gorrrąco! Woda w Bałtyku osiągnie do 23°C
fot. Temperatura wody

Tegoroczne upalne lato sprzyja rozwojowi sinic w akwenach wodnych. Mimo że temperatura wody w polskich akwenach jest już całkiem wysoka, na niektórych plażach zawisną czerwone flagi. Sprawdźcie, gdzie się nie będzie można kąpać i ile stopni będzie miała woda nad morzem oraz w polskich jeziorach!

Niedawno amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że pierwsza połowa 2016 roku była najcieplejsza w historii. Od 1880 roku, odkąd zaczęto pomiary, nie zanotowano wyższej średniej temperatury w podobnym okresie na świecie. Niestety ma to swoje konsekwencje.

Kiedy woda w zbiornikach zaczyna być zbyt ciepła, zaczyna dochodzić do rozwoju toksycznych mikroorganizmów - np. sinic. Według danych Komisji Helsińskiej najbardziej zagrożone jest tym zjawiskiem morze Bałtyckie, ze względu na stałe zanieczyszczanie go ściekami.

tem_temp

Choć Międzynarodowa Organizacja Morska wprowadziła zakaz wprowadzania do Bałtyku szkodliwych odpadów m.in. ze statków pasażerskich, to i tak aż 80% związków fosforu i azotu obecnych w tym akwenie, pochodzi z  lądu (głównie upraw rolnych, do których używa się nawozów azotowych), a pozostałe 20% - z powietrza, do którego przedostają się związki ze spalania paliw kopalnych.

Jak nam mogą szkodzić sinice?

Upały, które sprzyjają rozwojowi sinic już w poprzednim roku często przeszkadzały polskim plażowiczom w letnich kąpielach zarówno w Bałtyku, jak i w jeziorach. Niestety wszystko wskazuje na to, że i w tym roku będzie podobnie.

Czerwone flagi pojawiły się już na terenie kąpielisk w Zatoce Gdańskiej m.in. w Redłowie, Orłowie, Sopocie (Kamienny Potok), Jelitkowie oraz Gdańsku Brzeźnie.

Wczasowicze przebywający na terenie województwa zachodniopomorskiego mają więcej szczęścia. Choć temperatura wody jest tam odrobinę niższa niż w województwie pomorskim, można przynajmniej bez przeszkód korzystać z uroków morskich kąpieli.

Główny Inspektorat Sanitarny 29 lipca 2016 roku ostrzega o ataku sinic w takich miejscach jak:

1. Gdynia Orłowo

2. Gdynia Redłowo

3. Gdynia Śródmieście

4. Sopot - Kamienny Potok

5. Gdańsk Brzeźno

6. Gdańsk Jelitkowo

Dlaczego lepiej nie ryzykować kontaktu naszej skóry z toksycznymi sinicami? Najczęstszym objawem ich szkodliwego wpływu na ludzki organizm są silne reakcje alergiczne, zaczerwienienie i podrażnienie na nogach, rękach, stopach, dłoniach czy twarzy - w zależności od tego, która część naszego ciała zetknie się z nimi w największym stopniu.

Do najczęstszych objawów zatrucia sinicami należy:

  • wysypka
  • pęcherze i bąble na skórze (a nawet w jamie ustnej lub nosowej)
  • ból mięśni i stawów
  • migrena
  • ból gardła
  • uszkodzenie wątroby
  • biegunka
  • nudności i wymioty
  • gorączka

Po każdym kontakcie naszej skóry z wodą znajdującą się na terenie otwartych zbiorników wodnych powinniśmy się dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, wymyć całe ciało oraz dokładnie wyprać nasz strój kąpielowy.

Ile stopni powinna mieć woda w kąpieliskach?

Według danych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego idealne warunki do korzystania ze zbiorników wodnych panują, gdy panująca w nich temperatura wynosi od 22 do 25°C. Nie powinniśmy z kolei wchodzić do wody poniżej 18°C, ponieważ grozi to wychłodzeniem naszego organizmu.

Sprawdźcie dokładny pomiar temperatury na terenie polskich kąpielisk z dnia 29 lipca 2016 roku!

bAŁTYK_TEMPERATURA
TEMPERATURA WODY W JEZIORACH
źródło: pogodynka.pl

Wybieracie się w ten weekend nad Zatokę Gdańską? Uważajcie na sinice!

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π